Angkor Thom (dzień 2)

Ilość wrażeń i emocje nie pozwoliły nam usiedzieć wieczorem pierwszego dnia w hotelu więc ruszyliśmy na osławione Pub Street. Miało być jedno piwko a skończyło się na kliku toteż poranek następnego dnia był bardzo ciężki… Jednak w czasie całego naszego wyjazdu mocno przesunęliśmy granice naszej wytrzymałości dlatego mimo kiepskiego samopoczucia wskoczyliśmy na rowery i ruszyliśmy dalej odkrywać królestwo Khmerów.

Angkor Thom1

Plan zakładał zwiedzanie Angkor Thom oraz przejazd trasą Small Circuit – wyszło dokładnie 25,5 km jazdy rowerem. Mieliśmy zobaczyć:

 1. Bayon
 2. Baphuon
 3. Phimeanakas
 4. The Terrace of The Elephants
 5. The Terrace of The Leper King
 6. Praeh Palilay
 7. Thommanon
 8. Chau Say Tevoda
 9. Ta Keo
 10. Ta Prohm
 11. Banteay Kdei
 12. Prasat Kravan

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Angor Thom czyli „Wspaniałego Miasta” lub „Wielkiej Stolicy”. Miasto zbudowane na planie kwadratu, otoczone murem z czterema identycznymi bramami po środku każdej ze stron. Po przekroczeniu South Gate zostawiliśmy rowery przypięte do siebie gdzieś pod drzewkiem i dalej zwiedzaliśmy na piechotę ponieważ odległości pomiędzy świątyniami były nieduże.

Angkor Thom12Gdy dotarliśmy do świątyni Bayon – majestatycznej budowli z charakterystycznymi, ogromnymi wieżami, zostaliśmy otoczeni przez dziesiątki uśmiechniętych tajemniczo twarzy wykutych w kamieniu. Dosłownie nie można było ukryć się przed ich spojrzeniem. W labiryncie korytarzy i filarów pokrytych misternymi rzeźbami spotkać można było mnichów palących kadzidła przy posągach Buddy. Całość robi niesamowite wrażenie i mimo dużej ilości turystów można było znaleźć miejsce gdzie przez chwilę jest się samemu i podelektować się magiczną atmosferą świątyni.

Świątynia Baphuon uważana jest za perłę sztuki khmerskiej i nazywano ją „ złotą świątynią na złotej górze”. Historia rekonstrukcji tej budowli jest tak fascynująca, że pokrótce ją opiszemy. Przy budowaniu świątyni wykorzystano drewniane belki aby zmniejszyć ciężar budowli. Jednak drewno to niezbyt trwały materiał i z upływem czasu świątynia legła w gruzach. W połowie XX w. francuscy archeologowie postanowili wykorzystać przy rekonstrukcji Baphuon technikę anastilosi, która polega na całkowitym rozłożeniu świątyni, ponumerowaniu kamiennych bloków, uzupełnieniu brakujących elementów i ponownym jej złożeniu. Niestety w trakcie prac Angkor został przejęty przez Czerwonych Khmerów a cała dokumentacja zniszczona. Dopiero 20 lat później archeolodzy stanęli przed, wydawało by się niemożliwym do wykonania, zadaniem – zestawieniem kamiennych bloków w całość niczym największe na świecie puzzle. Prace pochłonęły 37 milionów dolarów i trwały 11 lat a ich rezultat przekroczył najśmielsze oczekiwania.

Angkor Thom23
Angkor Thom33
Angkor Thom34
Angkor Thom1
Angkor Thom35
Angkor Thom36Baphuon to jedyne miejsce na terenie Angkor gdzie strażnicy bardzo rygorystycznie podchodzili do tematu stroju. Na terenie świątyń powinno się mieć zasłonięte ramiona i kolana i wszyscy, którzy nie spełniali tych standardów niestety nie mogli zobaczyć zapierającej dech panoramy ze szczytu świątyni… Ciekawe było obserwowanie Chińczyków, którzy ubrani byli od stóp do głów (na terenie całego Angkor), często w naprawdę ciepłe ubrania co w tych temperaturach było godne szacunku. Im dłużej ich podpatrywaliśmy tym bardziej dochodziliśmy do wniosku, że to dziwni ludzie…

Angkor Thom37
Angkor Thom38
Angkor Thom2
Angkor Thom3
Angkor Thom4
Angkor Thom5Następne na naszej trasie były znajdujące się na terenie Angkor Thom:

Phimeanakas – Pałac Niebiański, siedziba monarchów z X w.

Angkor Thom6Preah Palilay – buddyjska świątynia z XII w.

Angkor Thom7
Angkor Thom8Taras Słoni – 300 metrowej długości mur, z wyrzeźbionymi naturalnej wielkości sylwetkami słoni, ciągnący się przez środek Angkor Thom

Angkor Thom9
Angkor Thom10Taras Króla Trędowatego – wysoki na 7 metrów, pochodzący z XII w.

Angkor Thom11
Angkor Thom13W czasie zwiedzania całego Angkor można było napić i najeść się do syta egzotycznych owoców, których smaku nie da się porównać z niczym co do tej pory jedliśmy. Przy okazji każdego postoju zachłannie obserwowaliśmy życie tubylców, kąpiące się dzieci, paradę słoni i starliśmy się jak najlepiej zapamiętać te wspaniałe chwile.

Angkor Thom14
Angkor Thom15
Angkor Thom16
Angkor Thom17
Angkor Thom18Po przekroczeniu Victory Gate rozpczęliśmy trasę Small Circuit i kolejno zwiedzaliśmy:

– Thommanon – hinduistyczna świątynia leżąca przy Alei Zwycięstwa naprzeciw Chau Say Tevoda

Angkor Thom19
Angkor Thom20– Chau Say Tevoda – hinduistyczna świątynia leżąca przy Alei Zwycięstwa naprzeciw Thommanon

Angkor Thom21
Angkor Thom22– Ta Keo – monumentalna świątynia w kształcie pięciokondygnacyjnej piramidy, zbudowana na przełomie X i XI w. (niestety była remontowana i nie można było jej zobaczyć z bliska)

Angkor Thom24Ostatnią na liście była Ta Prohm, której nie mogliśmy się doczekać przez cały dzień, to tam powstały zdjęcia do filmu „Tomb Rider” z Angeliną Jolie. Właśnie w tym miejscu widać najbardziej potęgę natury, pnącza i konary ciasno oplatające świątynie, ogromne korzenie kruszące kilkutonowe kamienne bloki tworzą nierealną scenerię. Coś pięknego…

Angkor Thom25
Angkor Thom26
Angkor Thom27
Angkor Thom28
Angkor Thom29
Angkor Thom30
Angkor Thom39O historii każdej z budowli można by było dużo pisać i gorąco polecamy, przynajmniej pokrótce się z nią zapoznać.

Popołudniu odpoczywaliśmy w hotelu po trudach zwiedzania, kolejnego dnia planowaliśmy zobaczyć wschód słońca nad Angkor Wat toteż regeneracja była konieczna.

Wieczór ponownie spędziliśmy na Pub Street – tym razem grzecznie.

 

1 komentarz

  • www.ktochceszukasposobu.pl on 4 stycznia 2017 at 12:46
  • Odpowiedz

  Zostawiam ślad swojego pobytu na blogu 😉
  Czytam i przygotowuję się na własne zachwyty tym miejscem już wkrótce! 🙂
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.