Lizbona – Santa Maria de Belem

Santa Maria de Belem – zwyczajowo skracana do Belem – to jedna z dzielnic Lizbony znajdująca się około 6 km od centrum stolicy Portugalii u ujścia rzeki Tag do Atlantyku. Belem było głównym portem portugalskiego imperium kolonialnego z którego wyruszały morskie wyprawy odkrywające nowe drogi i lądy. To z tego miejsca w 1497 roku Vasco da Gama wyruszył aby odkryć nową drogę do Indii. Obecnie Belem to symbol dawnej świetności Portugalii z licznymi zabytkami z minionych i obecnych czasów, pięknymi ogrodami, promenadą wzdłuż ujścia Tagu oraz pałacem będący siedzibą prezydenta Portugalii.

Klasztor Hieronimitów

W Belem rozpoczęliśmy naszą 10-dniową przygodę z Portugalią i w tym samym miejscu ją zakończyliśmy. Planowaliśmy prosto z lotniska, zaraz po odebraniu wypożyczonego auta, wyruszyć na północ od Lizbony jednak nasze plany zmieniła informacja, że pierwsza niedziela każdego miesiąca to dzień kiedy wstęp do wszystkich atrakcji Belem jest bezpłatny. Powitała nas cudowna, gorąca pogoda i… długa kolejka do Klasztoru Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos). Jednak ta monumentalna budowla to bezwzględne „must see” Lizbony, przypominająca czasy świetności imperium jakim była Portugalia w czasach wielkich odkryć geograficznych, toteż dzielnie stanęliśmy na końcu ogonka. Jak się okazało kolejka poruszała się w szybkim tempie i po zaledwie 20 min. znaleźliśmy się w samym środku bogato i misternie zdobionych krużganków klasztoru. Co ciekawe Klasztor pierwotnie znajdował się przy samej plaży i właśnie z tego miejsca wyruszały najsłynniejsze wyprawy geograficzne. Obecnie między budowlą a wodą znajduje się szeroka promenada, ulice i park w którym można odpocząć w drodze do Wieży Belem (Torre de Belem) czyli kolejnego ważnego miejsca w Belem. Wieża ta była pierwotnie strażnicą lizbońskiego portu jednak na przestrzeni lat jej funkcje wielokrotnie się zmieniały, przez jakiś czas była nawet więzieniem i to właśnie tu w 1833 r. był więziony Józef Bem. W tej chwili jest to przede wszystkim symbol Lizbony i duma Portugalczyków wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów
Torre de BelemNa koniec trochę poleniuchowaliśmy w parku oraz nad Tagiem ciesząc się słońcem i letnią temperaturą na początku listopada 🙂 Promenada wzdłuż rzeki była świetnym punktem widokowy na całą okolicę – czerwony Most 25 Kwietnia będący wierną kopią mostu Golden Gate w San Francisco oraz majaczący w oddali po drugiej stronie brzegu pomnik Cristo Rei który przedstawia postać Jezusa i poza rozmiarem nie różni się niczym od najsłynniejszej figury Chrystusa z Rio de Janeiro.

Belem
BelemCzując niedosyt do Belem wróciliśmy w ostatnim dniu naszego pobytu w Portugalii – tym razem nie mieliśmy jednak tyle szczęścia co podczas pierwszej wizyty. Ulewny deszcz uniemożliwił nam włóczenie się po zaułkach dzielnicy. Zatrzymaliśmy się jeszcze tylko na chwilę przy Pomniku Odkryć Geograficznych (Pedrão dos Descobrimentos) ufundowanym dla uczczenia 500 rocznicy śmierci patrona wypraw zamorskich – księcia Henryka Żeglarza. Pomnik ma kształt historycznego żaglowca na którego dziobie stoi Henryk Żeglarz z modelem karaweli w jednej ręce i mapą świata w drugiej. Na pierwszym planie widać również postać Vasco da Gamy i Luís de Camões oraz innych portugalskich odkrywców m. in. Pedro Álvares Cabrala (odkrywca Brazylii), Ferdynanda Magellana. Po zrobieniu kilku zdjęć, co przy zacinającym deszczu było nie lada wyczynem, poddaliśmy się i ruszyliśmy w stronę centrum z nadzieją na poprawę pogody.

Pomniku Odkryć Geograficznych
Pomniku Odkryć Geograficznych

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.