Berlin na weekend

Berlin to miejsce w którym łączy się wiele fascynujących elementów, kulturowa mieszanka, językowa wieża Babel, czuć tu prawdziwie kosmopolityczny klimat podobnie jak w Londynie. W odróżnieniu od innych znanych metropolii nie ma tu jednego ścisłego centrum, dzięki czemu wiele ciekawych atrakcji rozrzuconych jest w różnych punktach miasta. Dwa lata temu, z lekkim zawstydzeniem, stwierdziliśmy, że nie byliśmy jeszcze w odległej o zaledwie o 140 km od naszego miejsca zamieszkania stolicy Niemiec. Już po pierwszej „jednodniówce” zorientowaliśmy się  jak wiele nas ominęło co postanowiliśmy z zapałem nadrobić i od tamtej pory gościliśmy już w Berlinie  kilkukrotnie o różnych porach roku.

Brama Brandenburska

AKTUALIZACJA – kwiecień 2016 r.

Owocem tych wyjazdów jest ten „nowy- stary” wpis i bazująca na naszych doświadczeniach propozycja około 13 km spaceru, który pozwala zobaczyć sztandarowe punkty Berlina. Zakończyć go można w  berlińskim zoo lub na Ku’dammie – popularnej, zakupowej ulicy. Na trasie jest wiele atrakcji i muzeów – my ograniczymy się do tych najbardziej znanych i charakterystycznych miejsc i przede wszystkim zdjęć.

Spacer po centrum Berlina (ok. 13 km, czas 4-6 h)

Alexanderplatz – centralny plac Berlina z najbardziej rozpoznawalnym elementem berlińskiego krajobrazu –   Fernsehturm – czyli wieża telewizyjna o wysokości 368 m gdzie na 203 m, w szklanej kuli mieści się punkt widokowy. Na Alexanderplatz z ciekawszych miejsc znajduje się jeszcze Czerwony Ratusz, kościół Marienkirche czy fontanna Neptuna.

TIP: jeśli chcecie zobaczyć Berlin z góry zamiast na drogi punkt widokowy na Fernsehturm za 13 € udajcie się do położonego obok hotelu Park Inn gdzie z tarasu z 40 piętra za 4 € zobaczycie ten sam widok plus dodatkowo widok na samo Fernsehturm.

Alexanderplatz
Alexanderplatz
Alexanderplatz

Nikolaiviertel – kolebka Berlina, najstarsza dzielnica stolicy Niemiec z wieloma starymi kamieniczkami i Nikolaikirche.

Nikolaiviertel
Nikolaiviertel

Berliner Dom – charakterystyczna katedra protestancka z początku XX w.

Berliner Dom

Wyspa Muzeów – centrum sztuki Berlina położone na małej wyspie. Całość wpisana została na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Znajduje się tam pięć muzeów:  Altes Museum, Neues Museum, Altes Nationalgalerie, Bodemuseum oraz najchętniej odwiedzane przez turystów Pergamonmuseum.

Wyspa Muzeów
Wyspa Muzeów

Unter den Linden (Aleja Lipowa)luksusowy bulwar, historycznie główna ulica Berlina z wieloma starymi budynkami, sklepami i kawiarniami. Po obu stronach oraz pośrodku rosną kilkusetletnie lipy od których pochodzi nazwa ulicy.

Unter den Linden
Unter den Linden

Gendarmenmarkt – najpiękniejszy plac Berlina z symetrycznie rozmieszczonymi po obu stronach bliźniaczymi kościołami Französischer Dom i Deutscher Dom oraz centralnie położonym Konzerthaus.

Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt

Checkpoint Charlie – przejście graniczne pomiędzy Berlinem Zachodnim a Wschodnim. Znajdujące się w samym centrum stolicy przy Friedrichstrasse przy skrzyżowaniu z Zimmerstrasse. Do dziś znajduje się tu symboliczny punkt kontroli granicznej.

Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie

Mur berliński przy Niederkirchner Strasse gdzie zachował się jego 200 m odcinek.

Niederkirchner Strasse
Niederkirchner Strasse

Potsdamer Platz – najnowocześniejsza część Berlina z kilkoma futurystycznymi budowlami (m. in. Sony Center, Kollhoff Tower z punktem widokowym na szczycie do którego zawiezie Was najszybsza winda w Europie – wstęp 6,5 €). Znajduje się tu również niewielki fragment muru berlińskiego.

Potsdamer Platz
Potsdamer Platz
Potsdamer Platz

Brama Brandenburska – symbol miasta, jego podziału i zjednoczenia. Jest bramą wjazdowa na bulwar Unter den Linden. Na jej szczycie znajduje się kwadryga. W czasach podziału Berlina i budowy muru berlińskiego brama znajdowała się dokładnie  na granicy obu stron i nie można było jej przekraczać.

Brama Brandenburska
Brama Brandenburska
Brama Brandenburska

Reichstag – historyczna i aktualna siedziba parlamentu Niemiec. Możliwe jest wejście i zwiedzanie darmowe szklanej kopuły wieńczącej budynek – trzeba wcześniej zarezerwować sobie tę przyjemność na stronie Reichstagu. My za każdym razem robiliśmy to za późno 🙁

Reichstag

Tiergarten – ogromna oaza zieleni w samym środku Berlina. Miejsce odpoczynku i rekreacji berlińczyków. Ciekawym punktem jest znajdująca się centralnie na przecięciu ulic przechodzących przez Tiergarten Kolumna Zwycięstwa czyli Siegessäule ze znajdującą się na szczycie złotą figurką Nike. Na kolumnę można wejść po 285 stopniach i podziwiać pobliską panoramę (wstęp 3 €).

Tiergarten
Tiergarten
Siegessäule
Siegessäul

Spacer kończymy albo w znajdującym się w Tiergarten berlińskim zoo bądź na najbardziej handlowej ulicy Berlina – Ku’dammie.

Oczywiście spacer nie wyczerpuje wszystkiego co ma do zaoferowania stolica Niemiec (choćby pobliski Poczdam do którego dojedziemy komunikacją miejską czy zamek Charlottenburg). Na swoim przykładzie wiemy, że Berlin potrafi pochłonąć i żeby go dokładnie poznać potrzeba nam będzie jeszcze kilka takich wyjazdów. My ze swej strony polecamy udać się metrem do stacji Warschauer Strasse aby zobaczyć najdłuższy zachowany 1300 m fragment muru berlińskiego przy Mühlenstrasse, który został oddany do dyspozycji artystom z całego świata na potrzeby East Side Gallery – najdłuższej na świecie galerii pod gołym niebem.

East Side Gallery
East Side Gallery
East Side Gallery
East Side Gallery
East Side Gallery
East Side Gallery

PARKOWANIE

Dla zmotoryzowanych rekomendujemy parkowanie na przedmieściach Berlina przy stacjach S-Bahn na parkingach Park&Ride. Wszystkie parkingi P&R w Berlinie są darmowe. Jadąc od strony Szczecina najlepsze wg nas miejsce to parking w Buch na przedmieściach Berlina. Parking jest duży (ponad 200 samochodów) w odległości 100 m od stacji S-Bahn. Lokalizacja parkingu tutaj. W ciągu 20 minut linią S2 bez przesiadki znajdziemy się przy Bramie Brandenburskiej, bądź Potsdamer Platz. Aby dostać się na Alexanderplatz gdzie zaczyna się nasza propozycja spaceru należy na przystanku Pankow przesiąść się na linię U2.

KOMUNIKACJA

Aktualne ceny biletów, rozkład jazdy i schemat linii na stronach BVB Berlin
 

3 Komentarze

 1. jak sie nazywa stacja s-bahn kolo tego parkingu? pozdrawiam

   • Maciek on 24 czerwca 2014 at 21:22
    Author

   stacja nazywa się dokładnie Buch – 4 przystanek na lini S2 od strony Bernau

 2. Warto wejść na zwiedzanie kopuły Reichstagu. Byłem i niesamowite wrażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.