Bom dia Lisboa

W 1755 roku 1 listopada miało miejsce jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Portugalii. Najsilniejsze w historii nowożytnej Europy trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera obróciło w ruinę blisko ćwierć milionową Lizbonę. Wstrząsy wtórne, tsunami i fala pożarów, których nie udało się ugasić przez sześć kolejnych dni dopełniły dzieła zniszczenia. Wydarzenia te odcisnęły piętno na współczesnym krajobrazie miasta, żywioł zniszczył wiele wspaniałych budowli i dzieł sztuki oszczędzając tylko jedną dzielnicę – zbudowaną na urwistych skałach Alfamę. Ta najstarsza część miasta najlepiej oddaje charakter „starej” Lizbony, wąskie zaułki, kamienice obłożne kolorowymi azulejos i słynny tramwaj 28.

Rua Augusta

My jednak mamy z Alfamą mały problem, jakoś nie mogliśmy doszukać się tej opisywanej w przewodnikach magii i nie mogliśmy oprzeć się wrażeniu, że oprócz historii i pięknych miejsc obcujemy z wszechogarniającym… brudem. No cóż, na szczęście Lizbona ma do zaproponowania znacznie więcej i po odwiedzeniu kolejnych dzielnic byliśmy już w pełni usatysfakcjonowani.

Serce Lizbony tworzą cztery „turystyczne” dzielnice Alfama, Baixa, Chiado i Bairro Alto. Postaramy się pokazać to co najbardziej nam się podobało w każdej z nich.

ALFAMA

Zamek św. Jerzego

Miradouro de Nossa Senhora do Monte
Miradouro de Nossa Senhora do MonteUlice Alfamy

Alfama
AlfamaTramwaj nr 28

tramwaj 28

Panteon Narodowy (Kościoła Santa Engracia)

Lizbona - PanteonKatedra Sé

Katedra Sepunkty widokowe Santa Luzia i Das Portas do Sol (na pierwszym zdjęciu Klasztor i Kościół Świętego Wincentego)

Miradouro das Portas do Sol
Miradouro de Santa Luzia BAIXA

Praca do Comercio i Łuk Triumfalny

Praca do Comercio
Praca do Comercio Rua Augusta

Rua AugustaPlac Rossio jak się okazuje najlepsze kasztany są nie tylko na placu Pigalle

Santa Justa
Rossio
Rossio
RossioElevador de Santa Justa

Elevador de Santa JustaDworzec Rossio

dworzec RossioPraça da Figueira

Praca da Figueira
Praca da FigueiraPraça do Município

Praca do MunicipioElevador da Lavra

Elevador da LavraCHIADO

Rua Garret

Rua GarretRua do Carmo

Rua do Carmoruiny Convento Carmo

Convento Carmo

BAIRRO ALTO

uliczki Bairro Alto

Bairro Alto
Bairro Alto
Bairro AltoPraca Luis Camoes

Praca Luis Camoes
Praca Luis CamoesElevador da Bica

Elevador da BicaElevador da Gloria

Elevador da Gloriapunkty widokowe Sao Pedro de Alcantar i Santa Catarina

Miradouro Miradouro de São Pedro de Alcântara
Miradouro Miradouro de São Pedro de Alcântara
Miradouro de Santa CatarinaNa koniec musimy jeszcze wspomnieć o najnowocześniejszej dzielnicy Lizbony – Oriente. Mieliśmy niestety pecha i praktycznie całodzienna ulewa nie pozwoliła nam w pełni na poznanie tego miejsca, a że był to ostatni dzień wizyty w Portugalii nie mieliśmy szans tam już wrócić. W Oriente najważniejszym miejscem jest Park Narodów (Parque das Nacoes) który powstał przy okazji organizacji przez Lizbonę targów Expo w 1998 r. Tu znajduje się największe w Europie Oceanarium w którym spędziliśmy sporo czasu, kolejka linowa Teleferico, robiący wrażenie zwłaszcza nocą dworzec Oriente oraz najdłuższy w Europie blisko 18 km most Vasco da Gama.

Oriente
Oriente
Oriente
Oriente
dworzec Oriente
oceanarium w Lizbonie
oceanarium w Lizbonie
Oceanarium
oceanarium w LizbonieTrzy dni spędzone w Lizbonie minęły bardzo intensywnie i aby w pełni na spokojnie cieszyć się klimatem miasta potrzeba zdecydowania więcej czasu.

Przy okazji wypełnialiśmy warunki promocji BIG WIN w programie lojalnościowym IHG nocując w hotelach Holiday Inn Lisbon oraz Holiday Inn Oeiras – dzięki temu kilkanaście kolejnych noclegów podczas kolejnych podróży spędzimy za darmo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.