Braszów – rumuński Kraków

Jeżeli mielibyście w swojej głowie jakieś negatywne skojarzenia związane z Rumunią pobyt w Braszowie błyskawicznie je odmieni. Braszów to miejsce „kultowe” dla turystów interesujących się Europą Środkowo-Wschodnią.  Miasto w którym można się błyskawicznie zakochać – często w przewodnikach bywa porównywane do naszego Krakowa. Starówka, kolorowe kamieniczki, piękne zabytki oraz mnóstwo pubów i restauracji  tworzą niesamowity  klimat i sprawiają, że nie chce się stamtąd wyjeżdżać.

Braszów

Braszów było ostatnim punktem naszego 3-dniowego pobytu w Rumunii – zwiedzaliśmy go wcześnie rano w dniu wyjazdu do Bułgarii. Spiesząc się na Morze Czarne spędziliśmy tam jedynie godzinę. Do dziś żałujemy, że nie poświęciliśy temu pięknemu miastu popołudnia dzień wcześniej.

Co warto zobaczyć w Braszowie ?

Serce miasta i punkt wyjścia dla wszystkich wycieczek to oczywiście Stary Rynek otoczony kamienicami  pośrodku którego stoi Casa Sfatului czyli Ratusz z przylegającą do niego wieżą strażniczą wysoką na 58 m. Obecnie w Ratuszu mieści się muzeum historyczne.

Braszów
Braszów
Braszów
Braszów Dominującą nad całym rynkiem budowlą jest  Czarny Kościół – najważniejsza atrakcja turystyczna Braszowa. Gotycka świątynia powstała na początku XIV w. a w roku 1689 została zniszczona w pożarze, sadza osiadła na ścianach nadała  kościołowi charakterystyczną nazwę.

BraszówDom Hirschera – charakterystyczny pomarańczowy budynek z arkadami zbudowany w 1545 r. Podobnie jak krakowskie Sukiennice – służył kupcom i rzemieślnikom do sprzedaży swoich towarów.

BraszówW jednej z kamienic otaczającej rynek kryje się wejście do Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny – jest to wierna kopia wiedeńskiego kościoła greckiego z wyjątkiem bizantyjskiej wieży.

Braszów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.