Chania – port do którego warto przybić

Grecja ma to do siebie, że niemal każde miasto, każda budowla i kamień ma swoją pasjonującą historie sięgającą nierzadko starożytności. Dlatego po wypoczynku na plażach i spacerze pośród gór po najdłuższym suchym wąwozie Europy przyszedł czas na zwiedzanie najpiękniejszych miast Krety. Z racji niewielkiej odległości od naszego hotelu najwięcej czasu spędziliśmy w drugim co do wielkości mieście Krety. Chania – bo o niej mowa – to miasto z ogromną ilością zabytków z czasów starożytnych, weneckich i tureckich. Wszystkie one są położone w niewielkiej odległości od siebie co pozwala w dosłownie kilka godzin zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje.

Chania01

Niewątpliwie najbardziej reprezentacyjnym, jak również najpiękniejszym miejscem na mapie Chanii jest port wenecki z XVI w. z zachowanymi ruinami doków (zdjęcie doków powyżej). Port został zamknięty sztuczną groblą łączącą ląd z niewielką wysepką na której znajduje się latarnia morska przebudowana przez Turków na kształt minaretu. Obecnie umocniona grobla to najlepszy punkt do podziwiania portu w całej okazałości wraz ze znajdującymi się w dalszej perspektywie ośnieżonymi szczytami Gór Białych – widok niesamowity i wart uwiecznienia. Wieczorem nadmorski bulwar ożywa, setki turystów zasiadają w tawernach, kawiarniach, restauracjach zajmujących partery kolorowych kamieniczek. Jest to bardzo klimatyczne miejsce szczególnie o zachodzie słońca, który odbija się w wodach zatoki, można spędzić tam długie godziny rozkoszując się atmosferą i cudowną scenerią.

Chania07
Chania08
Chania09
Chania10
Chania11Spacerując po bulwarze nie sposób nie zauważyć stojącego w centralnym miejscu portu Meczetu Janczarów. Dosłownie dwa kroki dalej znajduje się plac Sandrivani z fontanną pośrodku.

Chania12
Chania13Kolejną chlubą Chanii są weneckie mury obronne, z których obecnie niestety niewiele przetrwało – nie wytrzymały próby czasu bądź zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Najlepiej zachowane części murów to trzy bastiony – Sabbionara, Schiavo i Firkas. W tym ostatnim znajduje się obecnie Muzeum Morskie.

Chania14
Chania15Najwięcej czasu warto jednak zarezerwować sobie na spacer wąskimi uliczkami w obrębie murów i portu. Sąsiadujące ze sobą dzielnice wenecka, żydowska, turecka pełne zabytków, klimatycznych restauracji i kawiarń oraz straganów z mydłem i powidłem sprawią, że stracimy poczucie czasu…

Chania16
Chania17
Chania18
Chania19Jeśli chodzi o palmę pierwszeństwa do tytułu najładniejszego miasta Krety Chania ma tylko jednego konkurenta – Rethymnon, któremu poświęcimy kolejny wpis. Nie odważymy się jednak odpowiedzieć na pytanie które z miast jest ładniejsze – dla nas to pytanie z cyklu co pierwsze: jajko czy kura – po prostu nie potrafimy 🙂

PARKING:

Polecamy darmowy, bardzo duży parking przy ulicy Kyprou (link) przy samym porcie. Inne miejsca są płatne, odległe i ciężko na nich zaparkować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.