Costa Vicentina – zachodnie wybrzeże Algarve

Costa Vicentina to 60 km zachodniego wybrzeża Algarve od Przylądka Świętego Wincentego do miejscowości Odeceixe. Krajobraz tu jest zupełnie z innej bajki niż na wybrzeżu południowym. Szerokie, ogromne plaże oraz wysokie, czarne klify to całkowite przeciwieństwo wąskich, kameralnych plaż południowych z żółtobrązowymi klifami i mnóstwem formacji skalnych wystających z wody. Wszystko jest tu dzikie, nieuporządkowane, bez widocznej ingerencji człowieka.

Praia de Odeceixe

Costa Vicentina zrobiła na mnie większe wrażenie niż południe Algarve.

Co warto zobaczyć w na Costa Vicentina ?

Praia de Odeceixe – ostatnia, najdalej wysunięta plaża na północ Algarve zachwyci każdego. Plaża może nie jest długa, ale bardzo szeroka, otoczona z dwóch stron klifami. Od północnego klifu oddziela ją ujście małej rzeki Seixe. Całość tworzy niezwykły krajobraz. W moim prywatnym rankingu plaża nr 1 wśród plaż Algarve.

Praia de Odeceixe
Praia de Odeceixe
Praia de OdeceixePraia da Amoreira położona w całości na terenie rezerwatu/parku naturalnego (Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina) dzięki temu w promieniu kilku kilometrów nie znajdziemy żadnych hoteli i budynków mieszkalnych. Jedynym zabudowaniem jest przyjemna restauracja z tarasem przy samej plaży. Od plaży przez kilka kilometrów w głąb lądu ciągną się wydmy.

Praia da Amoreira
Praia da Amoreira
Praia da AmoreiraPraia da Arrifana – plaża przy rybackiej wiosce Arrifana. Długa, otoczona z trzech stron wysokimi klifami. Do samej plaży można dostać się jedynie schodząc, bądź zjeżdżając po najmniej stromej części klifu. Zazdrościć można tubylcom, którzy mają tu chatki z widokiem na plażę.

Praia da Arrifana
Praia da Arrifana
Praia da Arrifana
Praia da ArrifanaW przeciwieństwie do innych plaż wybrzeża Costa Vicentina Praia da Bordeira nie jest otoczona stromymi klifami. Plaża jest szeroka i bardzo długa z rozległymi wydmami. Wygląda trochę jak mała pustynia. Leży niedaleko wioski Bordeira i Carrapateira.

Praia da Bordeira
Praia da Bordeira
Praia da BordeiraPontal da Carrapateira – punkt widokowy (a w zasadzie kilka wytyczonych punktów) na niewielkim cyplu niedaleko wioski Carrapateira. Miejsce uznawane za jeden z siedmiu cudów naturalnych Portugalii. Niesamowite widoki na ciągnące się przez kilkanaście kilometrów strome i wysokie klify oraz bezkres oceanu. Na cyplu należy ostrożnie poruszać się samochodem – brak tu asfaltu i pozostaje jedynie jazda po piaszczystej drodze z wystającymi, sporymi kamieniami.

Pontal da Carrapateira
Pontal da Carrapateira
Pontal da Carrapateira

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.