«

»

Wrz 29 2013

Drezno

Stolica Saksonii – Drezno, często nazywane jest  „Florencją Północy” ze względu na bogactwo zabytków i piękne położenie. Podziwiając zabytkowe budowle pierwsze co rzuca się w oczy to ich nietypowy, charakterystyczny kolor – efekt ten tworzy poczerniały piaskowiec z którego zostały zbudowane. Dodatkowym atutem tego 800-letniego miasta jest fakt, że najciekawsze atrakcje położone są na tyle blisko siebie, że wystarczy zaledwie godzina aby je wszystkie zobaczyć. Podobno to najpiękniejsze miasto Niemiec i rzeczywiście trudno się z tym nie zgodzić…

DreznoWracając z Pragi do Szczecina bardzo często robimy sobie kilkugodzinną przerwę na odpoczynek i spacer po Dreźnie. Zawsze żałujemy, że jesteśmy tu tak krótko jednak w rywalizacji z Pragą Drezno u nas przegrywa więc do tej pory nigdy nie stało się celem samym w sobie i stanowi tak naprawdę dodatek do całej wycieczki.

Co warto zobaczyć w Dreźnie ?

Zespół pałacowy Zwinger na który składa się Zbrojownia i Galeria Starych Mistrzów zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Określenie „Zwinger” pochodzi od pierwotnego położenia budynku – pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi murami obronnymi. Wzniesiony w XVIII w. na życzenie Fryderyka Augusta I zwanego Mocnym, który w 1696 wybrany został królem Polski.

Drezno Drezno DreznoKatedra Świętej Trójcy (Hofkirche)

Drezno

DreznoZamek rezydencyjny Wettynów – miejsce w którym rezydowali książęta Saksonii.

Drezno DreznoBarokowy Kościół Marii Panny zajmujący centralny punkt Neumarkt (Nowego Rynku). Jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej.

DreznoSemperoper – budynek opery wzniesiony przez Gottfrieda Sempera.

DreznoDrezno zostało całkowicie zniszczone w czasie II wojny światowej podczas dywanowych nalotów wojsk alianckich. Po zakończeniu działań wojennych miasto znalazło się na terenie dawnego NRD i wiele zabytków odbudowano tylko częściowo. Dopiero zjednoczenie kraju pozwoliło na przywrócenie dawnego blasku historycznej architekturze, a całkowita odbudowa kilku z nich zakończyła się bardzo niedawno.

1 komentarz

  1. Michał z urlopnaetacie.pl

    Cześć!

    Jedziemy pojutrze do Drezna, więc wpis do zakładek idzie 🙂 Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>