Droga Transfogaraska

Najsłynniejszą trasą w Rumunii jest Droga Transfogaraska prowadząca przez Góry Fogaraskie stanowiące najwyższe pasmo Karpat Południowych. Droga powstała z inicjatywy Nicolae Ceausescu w latach 1960-1970 i była manifestem technicznych możliwości Rumuni (okupionych zresztą śmiercią wielu jej budowniczych).

Transfogary

Przejazd trasą transforgaraską to podróż pełna emocji i zapierających dech w piersiach górskich krajobrazów. Największe wrażenie robi  jednak widok z samych szczytów gdzie w pełni ukazuje się widok wijącej się serpentynami  drogi. Warto podkreślić , że jest to trasa w pełni bezpieczna, w bardzo dobrym stanie technicznym, dwa szerokie pasy pozwalają prawie niezauważenie (szczególnie dla żołądka) wjechać na wysokość 2042m n.p.m. Zatoczki w malowniczych punktach umożliwiają postój na krótkie sesje zdjęciowe. Byliśmy tym mile zaskoczeni ponieważ wielokrotnie w czasie naszych poprzednich wyjazdów pokonywaliśmy autem o wiele mniejsze wysokości i były to wjazdy powodujące znaczny wzrost adrenaliny, a co u poniektórych krople zimnego potu na plecach. Pamiętać jednak należy, że cały czas są to góry i potrafią zaskoczyć zmianami pogody na które trzeba być zawsze gotowym i zachować ostrożność.

Transfogary
Transfogary
Transfogary
Transfogary
Transfogary
Transfogary
Transfogary
TransfogaryJeżeli chodzi o powrót to droga w kierunku Curtea de Augas była już męcząca i monotonna. Bardzo kręta, co może powodować mdłości  i niestety bez takich widoków jak przy wjeździe. Jedyne miejsce warte zatrzymania się to zamek Poienari. Legendy przypisują budowę Władowi Palownikowi – pierwowzorowi Draculi. Do zamku z drogi prowadzi 1480 stopni przez posępny las nadając temu miejscu faktycznie klimat jak z powieści Brama Stokera.

TransfogaryWszystkie trudu podróży zostały nam jednak wynagrodzone gdy dotarliśmy do Curtea de Arges – to obecnie niewielkie miasteczko zajmuje w historii Rumunii znaczące miejsce. W XIV-XVw. było stolicą Wołoszczyzny i siedzibą rumuńskich władców. Największą atrakcją przyciągającą turystów jest katedra monastyru, której cechą charakterystyczną są pełne przepychu dekoracje zewnętrzne. Ponad 150 wzorów zdobiących cerkiew tworzy imponujące połączenie sztuki wschodu i zachodu.

TransfogaryWracając z wyprawy w Fogary mieliśmy możliwość podziwiania typowych dla rumuńskich wiosek klimatów.

Transfogary
Transfogary

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.