Dubrownik

Dubrownik – perła Dalmacji, najpiękniejsze miasto Chorwacji i jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast na świecie. Położone na południowych krańcach Chorwacji przy granicy z Bośnią i Hercegowiną, otoczone z trzech stron Adriatykiem. Miasto z burzliwą historią sięgającą starożytności.

Dubrownik

Największą atrakcją Dubrownika jest otoczone fortyfikacjami Stare Miasto stanowiące unikalny w Europie, zachowany w całości układ urbanistyczny średniowiecznego miasta wraz z systemem umocnień obronnych. Całość wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tu znajdują się wszystkie zabytki miasta – kościoły, mury obronne, klasztory, pałace i kręte, wąskie uliczki. Zwiedzanie Starego Miasta możliwe jest tylko pieszo.

Co warto zobaczyć w Dubrowniku ?

Koniecznie należy przespacerować się główną ulicą Stradun, wejść na mury obronne (wstęp płatny; odradzam chodzenie po murach w południe ze względu na upały), które są jednym z najbardziej monumentalnych zabytków fortyfikacyjnych w Europie. Zobaczyć należy również wielką fontannę Onorfio, twierdzę Lovrjenac, gotyckie klasztory Franciszkanów oraz Dominikanów, najstarszą aptekę w Europie, pałac Rektorów oraz Sponzy.

Dubrownik
Dubrownik
Dubrownik Dubrownik Dubrownik Dubrownik
Dubrownik
Dubrownik
Dubrownik
Dubrownik
Dubrownik
Dubrownik

Przed lub po zwiedzaniu Starego Miasta polecam udać się na wzgórze Srđ – można tam wjechać kolejką linową z Dubrownika, bądź samochodem – to jednak tylko dla ludzi o mocnych nerwach (wąski, niebywale stromy wjazd). Żeńska cześć mojej ekipy „wymiękła” po dojechaniu do pierwszego zakrętu. Ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto, Adriatyk i okoliczne wyspy.

DubrownikPARKOWANIE

Polecam parkowanie na parkingu podziemnym przy ulicy Zagrebačkiej – jakieś 5 minuty spacerkiem od najważniejszych atrakcji Dubrownika. Dojazd do parkingu jest bardzo dobrze oznakowany z głównej drogi prowadzącej do Dubrownika.
Parkowanie na ulicy nawet w sporej odległości od Starego Miasta jest płatne i często graniczy z cudem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.