«

»

Sty 15 2015

Estramadura i perły architektury portugalskiej

Na koniec naszej serii wpisów o Portugalii zostawiliśmy sobie architektoniczne perełki – urocze miasteczka, monumentalne klasztory, pałace i zamki czasami tak ogromne, że trudno było je objąć obiektywem aparatu. Nie ukrywamy, że nie były to najważniejsze punkty na naszej liście „must see” w Portugalii, ale w końcu być w pobliżu i nie zobaczyć tych atrakcji też jakoś głupio… Poza tym mieliśmy pretekst do tego co bardzo lubimy robić w czasie naszych wycieczek czyli przemierzania dziesiątek kilometrów samochodem w poszukiwaniu ciekawych miejsc.

Tomar

Klasztor w Alcobaca (Mosteiro de Alcobaca) – potężne opactwo cystersów z XII w. wpisane na listę UNESCO. Samo miasteczko Alcobaca bardzo przyjemne.

Alcobaca Alcobaca Alcobaca Klasztor w Batalha (Mosteiro de Batalha) – znajdujący się na liście UNESCO „bajkowy” klasztor z końca XV w. wybudowany dla uczczenia zwycięstwa wojsk portugalskich z Kastilijczykami w 1385 roku.

Batalha Batalha BatalhaConvento do Cristo w Tomar – monumentalny i tajemniczy kompleks zamkowo-klasztorny wzniesiony w XII przez templariuszy, podobno jeden z największych na świecie. Oczywiście również znajduje się na liście UNESCO. Stare Miasto Tomaru to podobno też jeden z hitów Portugalii. Niestety nie było nam dane tego doświadczyć – potężna ulewa pozwoliła nam tylko objechać Convento do Cristo i zrobić dosłownie kilka zdjęć 🙁

Tomar Tomar Tomar TomarPałac w Mafrze (Palacio Nacional de Mafra) – ekstrawagancki pałac wzniesiony z kaprysu króla Jerzego V w XVIII w. Jego budowa niemal nie doprowadziła do bankructwa Portugalii.

Mafra Mafra MafraObidos – średniowieczne miasteczko otoczone wysokim murem z przebudowanym mauretańskim zamkiem. Spacer po murach okalających miasteczko i wąskich, brukowanych uliczkach Obidos – bardzo polecamy.

Obidos Obidos Obidos Obidos Obidos ObidosZnawcy Portugalii uważnie śledzący nasze wpisy mogli zauważyć, że nie wspomnieliśmy ani słowa do tej pory o Sintrze. Hmmm … Sintra mimo bogactw zabytków jakoś nie przypadła nam do gustu. Dla porządku jednak kilka zdjęć Sintry chyba powinno się tu znaleźć.

Sintra Sintra SintraByliśmy też kwadrans w Fatimie przez którą przejeżdżaliśmy jadać z Batalhy do Tomaru.

Fatima

To tyle jeżeli chodzi o relacje z naszej drugiej przygody z Portugalią. Wierzymy, że nie ostatniej … zostało przecież jeszcze Porto, Madera, Azory, a i Algarve bardzo byśmy chcieli jeszcze zobaczyć ponownie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>