Estramadura i perły architektury portugalskiej

Na koniec naszej serii wpisów o Portugalii zostawiliśmy sobie architektoniczne perełki – urocze miasteczka, monumentalne klasztory, pałace i zamki czasami tak ogromne, że trudno było je objąć obiektywem aparatu. Nie ukrywamy, że nie były to najważniejsze punkty na naszej liście „must see” w Portugalii, ale w końcu być w pobliżu i nie zobaczyć tych atrakcji też jakoś głupio… Poza tym mieliśmy pretekst do tego co bardzo lubimy robić w czasie naszych wycieczek czyli przemierzania dziesiątek kilometrów samochodem w poszukiwaniu ciekawych miejsc.

Tomar

Klasztor w Alcobaca (Mosteiro de Alcobaca) – potężne opactwo cystersów z XII w. wpisane na listę UNESCO. Samo miasteczko Alcobaca bardzo przyjemne.

Alcobaca
Alcobaca
Alcobaca Klasztor w Batalha (Mosteiro de Batalha) – znajdujący się na liście UNESCO „bajkowy” klasztor z końca XV w. wybudowany dla uczczenia zwycięstwa wojsk portugalskich z Kastilijczykami w 1385 roku.

Batalha
Batalha
BatalhaConvento do Cristo w Tomar – monumentalny i tajemniczy kompleks zamkowo-klasztorny wzniesiony w XII przez templariuszy, podobno jeden z największych na świecie. Oczywiście również znajduje się na liście UNESCO. Stare Miasto Tomaru to podobno też jeden z hitów Portugalii. Niestety nie było nam dane tego doświadczyć – potężna ulewa pozwoliła nam tylko objechać Convento do Cristo i zrobić dosłownie kilka zdjęć 🙁

Tomar
Tomar
Tomar
TomarPałac w Mafrze (Palacio Nacional de Mafra) – ekstrawagancki pałac wzniesiony z kaprysu króla Jerzego V w XVIII w. Jego budowa niemal nie doprowadziła do bankructwa Portugalii.

Mafra
Mafra
MafraObidos – średniowieczne miasteczko otoczone wysokim murem z przebudowanym mauretańskim zamkiem. Spacer po murach okalających miasteczko i wąskich, brukowanych uliczkach Obidos – bardzo polecamy.

Obidos
Obidos
Obidos
Obidos
Obidos
ObidosZnawcy Portugalii uważnie śledzący nasze wpisy mogli zauważyć, że nie wspomnieliśmy ani słowa do tej pory o Sintrze. Hmmm … Sintra mimo bogactw zabytków jakoś nie przypadła nam do gustu. Dla porządku jednak kilka zdjęć Sintry chyba powinno się tu znaleźć.

Sintra
Sintra
SintraByliśmy też kwadrans w Fatimie przez którą przejeżdżaliśmy jadać z Batalhy do Tomaru.
Fatima

To tyle jeżeli chodzi o relacje z naszej drugiej przygody z Portugalią. Wierzymy, że nie ostatniej … zostało przecież jeszcze Porto, Madera, Azory, a i Algarve bardzo byśmy chcieli jeszcze zobaczyć ponownie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.