Florencja – perła Toskanii

Na koniec podróży po Toskanii zostawiliśmy sobie to co najlepsze. Wiedzieliśmy, że Florencja to miasto z największą ilością zabytków na świecie (!), ale to co zobaczyliśmy przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Domyślacie się więc, że dwa dni które spędziliśmy we Florencji były bardzo intensywne.

Florencja

Zaparkowaliśmy na Piazzale Michelangelo (polecam ten parking) skąd rozpościerał się niewiarygodnie piękny widok na panoramę miasta. Początek był niesamowity, a dalej było tylko lepiej. Z przewodnikiem w ręku ruszyliśmy w kierunku centrum. To co zobaczyliśmy nie sposób wymienić, dlatego napiszemy tylko o tym co zrobiło na nas największe wrażenie i co obowiązkowo trzeba zobaczyć.

Co warto zobaczyć we Florencji ?

Piazza del Duomo – plac katedralny w centrum miasta na którym znajdują się zachwycająca Katedra Santa Maria del Fiore, Dzwonnica i Baptysterium ze słynnymi rzeźbionymi drzwiami z brązu. Budowle te zbudowano z białego, zielonego i różowego marmuru. Katedra jest jedna z większych chrześcijańskich budowli na świecie zajmuje większą część placu. Duże wrażenie robi ogromna kopuła Katedry, która stała się rozpoznawalnym symbolem Florencji.

Florencja Duomo
Florencja Duomo
Florencja DuomoPiazza della Signoria – kolejny plac na którym znajdują się Palazzo Vecchio (Stary Pałac), Galeria degli Uffizi, pomnik Cosima I, fontanna Neptuna. Plac był i obecnie jest politycznym centrum miasta. Palazzo Vecchio zbudowany jako reprezentacyjny ratusz godny ówczesnej potęgi Florencji, w późniejszych czasach siedziba Medyceuszy. Imponuje fasada budynku i wysoka, centralnie położona dzwonnica. Galeria deglli Uffizi – jedna z ciekawszych galerii sztuki na świecie z działami wielu słynnych artystów.

Florencja
Florencja
FlorencjaPonte Vecchio (Stary Most) – najstarszy most Florencji na rzece Arno z 1354 rok. Wielokrotnie burzony i na nowo odbudowywany. Na moście znajduje się wiele sklepików jubilerskich i złotniczych.

Florencja
FlorencjaPallazo Pitti – olbrzymi pałac z czasów renesansu. Siedziba rodu Pittich, a potem Medyceuszy. Zajmuje trzy strony pochyłego placu Piazza de Pitti.

FlorencjaPiazza della Repubblica – plac w centrum miasta. W tym miejscu Juliusz Cezar założył kolonię z której powstała Florencja.

FlorencjaSanta Maria Novella – budowany kilkaset lat kościół z piękną biała-zieloną wzorzystą fasadą.

FlorencjaPiazza Santa Croce – jeden z najstarszych i największych we Florencji placów z wieloma starymi domami i pięknym kościołem Santa Croce  (kościół św. Krzyża).

Florencja
FlorencjaSan Miniato al Monte – położony wysoko na wzgórzu niewielki kościół z pięknym widokiem na Florencję. Przy kościole po obu stronach znajdują się cmentarze.

Florencja
FlorencjaPiazzale Michelangelo – a dokładnie panoramę miasta z tego punktu. Plac jest położony na wzgórzu niedaleko centrum historycznego Florencji. Znajduje się tu pomnik Michała Anioła i ogromny, bezpłatny parking. Teoretycznie nie wolno tu zostawiać samochodu na dłuższy czas, ale nam przez dwa dni się to udało i był to punkt wypadowy do pieszego zwiedzania Florencji.

Florencja
Florencja
FlorencjaMiasto robi ogromne wrażenie ma jednak też słabe punkty. Pełne turystów centrum jest otwarte na ruch samochodowy (tylko dla miejscowych wprawdzie – turyści za wjazd dostają wysokie kary), co przy braku chodników i wąskich uliczkach jest uciążliwe. Znikąd pojawiają się skutery, które przy chwili nieuwagi mogą poturbować zamyślonego turystę. Pełne śmietniki, brudne ulice to typowy obrazek dla perełki Włoch. Nie wiemy skąd w Polsce tyle kompleksów, im więcej podróżujemy tym bardziej przekonujemy się, że nasze miasta są zadbane i czyste.

Oczywiście te drobne mankamenty nie są w stanie przyćmić uroku miasta. Są raczej nieodłącznym elementem całości krajobrazu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.