Kordoba

Z powodu tego widoku ostatecznie zdecydowałem się pojechać ostatniego dnia pobytu w Andaluzji i Algarve do Kordoby. Starożytny 16 łukowy most Puente Romano na rzece Gwadalkiwir, a w tle Mezquita – przebudowany na katedrę meczet. Wiele razy widziałem w przewodnikach lub internecie ten widok i zawsze chciałem go zobaczyć na własne oczy. Poprzedni wieczór i ranek zastanawiałem się jak spędzić ostatni dzień. Przede mną była 470 km podróż do Malagi. W większości po autostradach, więc nie mogło mi to zająć całego dnia. Opcje były trzy – Kordoba, jeszcze raz Sewilla albo trekking wzdłuż plaż Algarve. Dzień wcześniej na jednej z plaż odkryłem szlak o długości 5,7 km wzdłuż charakterystycznego dla Algarve wybrzeża. Ostatecznie wybrałem Kordobę. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Cordoba1

Kordoba ma bogatą historię – pierwotnie osada iberyjska wielokrotnie była przedmiotem podbojów. Po kolei była pod panowaniem kartagińskim, cesarstwa rzymskiego, Bizancjum, Wizygotów, Arabów, Hiszpanów, a nawet Francuzów za czasów Napoleona. Tak naprawdę to okres panowania Arabów dał impuls do rozkwitu i intensywnego rozwoju Kordoby. W X w. była największym miastem basenu Morza Śródziemnego, ważnym ośrodkiem nauki, kultury i sztuki, stolicą kalifatu. Miasto liczyło ok. 1 mln mieszkańców (obecnie ponad 300 tys.), miało ponad 300 meczetów, 300 publicznych łaźni, 50 szpitali, 20 publicznych bibliotek i 17 wyższych uczelni…

Co warto zobaczyć w Kordobie ?

Mezquita – jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamu. Zajmuje teren o wymiarach 179×128 metrów otoczony murem z wieżą-dzwonnicą (dawnym minaretem). Wybudowany na fundamentach świątyni rzymskiej i na murach istniejącej wówczas bazyliki Wizygotów w X w. Po zdobyciu miasta przez chrześcijan meczet przebudowano w XVI wieku na katedrę.

Cordoba2
Cordoba3
Cordoba4
Cordoba5
Cordoba6Puente Romano – 16 łukowy most nad Gwadalkiwirem, zbudowany za czasów Augusta, wielokrotnie przebudowywany. Na jednym z jego końców znajduje się wieża, na drugim łuk triumfalny.

Cordoba7
Cordoba1
Cordoba8
Cordoba9Alkazar – zespół fortyfikacji z czasów panowania Umajjadów wzbogacony w późniejszych czasach o ogrody i łaźnie. Są tam piękne ogrody z sadzawkami i fontannami oraz rzymskie mozaiki i sarkofag.

Niestety nie mogę zamieścić żadnych zdjęć. Nie wiedziałem o istnieniu Alkazar i mimo tego, że byłem 100 m obok nie zobaczyłem go. Spontaniczny pomysł zwiedzania Kordoby powstał dzień wcześniej i nie byłem właściwie przygotowany.

Polecam również spacer wąskimi, starymi uliczkami Kordoby.

Cordoba10
Cordoba11
Cordoba12
Cordoba13PARKOWANIE

W przeciwieństwie do Malagi i Sewilli bez problemu zaparkujemy za darmo w niewielkiej odległości od centrum historycznego. Jest wiele miejsc parkingowych przy stadionie, centrum handlowym i rzece.

 

1 komentarz

  1. Ja jeszcze polecam aleję kwiatów 🙂 Na mojej stronie opis Semany Sana w Kordobie;) Również polecam tam spędzenie wielkanocy chociaż raz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.