Kordoba

Z powodu tego widoku ostatecznie zdecydowałem się pojechać ostatniego dnia pobytu w Andaluzji i Algarve do Kordoby. Starożytny 16 łukowy most Puente Romano na rzece Gwadalkiwir, a w tle Mezquita – przebudowany na katedrę meczet. Wiele razy widziałem w przewodnikach lub internecie ten widok i zawsze chciałem go zobaczyć na własne oczy. Poprzedni wieczór i ranek zastanawiałem się jak spędzić ostatni dzień. Przede mną była 470 km podróż do Malagi. W większości po autostradach, więc nie mogło mi to zająć całego dnia. Opcje były trzy – Kordoba, jeszcze raz Sewilla albo trekking wzdłuż plaż Algarve. Dzień wcześniej na jednej z plaż odkryłem szlak o długości 5,7 km wzdłuż charakterystycznego dla Algarve wybrzeża. Ostatecznie wybrałem Kordobę. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Cordoba1

Kordoba ma bogatą historię – pierwotnie osada iberyjska wielokrotnie była przedmiotem podbojów. Po kolei była pod panowaniem kartagińskim, cesarstwa rzymskiego, Bizancjum, Wizygotów, Arabów, Hiszpanów, a nawet Francuzów za czasów Napoleona. Tak naprawdę to okres panowania Arabów dał impuls do rozkwitu i intensywnego rozwoju Kordoby. W X w. była największym miastem basenu Morza Śródziemnego, ważnym ośrodkiem nauki, kultury i sztuki, stolicą kalifatu. Miasto liczyło ok. 1 mln mieszkańców (obecnie ponad 300 tys.), miało ponad 300 meczetów, 300 publicznych łaźni, 50 szpitali, 20 publicznych bibliotek i 17 wyższych uczelni…

Co warto zobaczyć w Kordobie ?

Mezquita – jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamu. Zajmuje teren o wymiarach 179×128 metrów otoczony murem z wieżą-dzwonnicą (dawnym minaretem). Wybudowany na fundamentach świątyni rzymskiej i na murach istniejącej wówczas bazyliki Wizygotów w X w. Po zdobyciu miasta przez chrześcijan meczet przebudowano w XVI wieku na katedrę.

Cordoba2
Cordoba3
Cordoba4
Cordoba5
Cordoba6Puente Romano – 16 łukowy most nad Gwadalkiwirem, zbudowany za czasów Augusta, wielokrotnie przebudowywany. Na jednym z jego końców znajduje się wieża, na drugim łuk triumfalny.

Cordoba7
Cordoba1
Cordoba8
Cordoba9Alkazar – zespół fortyfikacji z czasów panowania Umajjadów wzbogacony w późniejszych czasach o ogrody i łaźnie. Są tam piękne ogrody z sadzawkami i fontannami oraz rzymskie mozaiki i sarkofag.

Niestety nie mogę zamieścić żadnych zdjęć. Nie wiedziałem o istnieniu Alkazar i mimo tego, że byłem 100 m obok nie zobaczyłem go. Spontaniczny pomysł zwiedzania Kordoby powstał dzień wcześniej i nie byłem właściwie przygotowany.

Polecam również spacer wąskimi, starymi uliczkami Kordoby.

Cordoba10
Cordoba11
Cordoba12
Cordoba13PARKOWANIE

W przeciwieństwie do Malagi i Sewilli bez problemu zaparkujemy za darmo w niewielkiej odległości od centrum historycznego. Jest wiele miejsc parkingowych przy stadionie, centrum handlowym i rzece.

 

2 Komentarze

  1. Ja jeszcze polecam aleję kwiatów 🙂 Na mojej stronie opis Semany Sana w Kordobie;) Również polecam tam spędzenie wielkanocy chociaż raz.

  2. U mnie Kordoba też była niezaplanowanym punktem zwiedzania Andaluzji i nie zawiodła. Mnie urzekła bardziej niż Sewilla czy Granada i cieszę się że ostatecznie zdecydowaliśmy się odwiedzić to magiczne miasto. Co do parkowania, to prawda, jest sporo miejsc blisko centrum historycznego gdzie można zaparkować, my parkowaliśmy po drugiej stronie rzeki na żwirowym parkingu koło piekarni. Parking opisany jest tutaj http://przepisyhiszpania.pl/parkowanie-w-kordobie/. Polecam zjeść zupę Salmorejo, pochodzi właśnie z Kordoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.