«

»

Lis 23 2014

Lizbona – najlepsze widoki

Lizbona z racji położenia na siedmiu wzgórzach oferuje nam możliwość podziwiania swego piękna z licznych punktów widokowych. Większość z nich jest chętnie odwiedzana przez tłumy turystów i lizbończyków – te zazwyczaj są gwarne z kawiarniami i stolikami. Znajdziemy jednak zaciszne miejsca z których nawet w samotności możemy podziwiać dachy Lizbony i ogrom ujścia rzeki Tag. Tarasy widokowe czyli „miradouro” są popularne w nie tylko w ciągu dnia, wieczorem gromadzą tłumy młodzieży, które z butelką piwa w ręku bawią się często nawet do białego rana. Każde z tych miejsc pozwala nam cieszyć oko całkowicie inną perspektywą stolicy Portugalii. Punkty widokowe dają nam też dodatkową korzyść – dzięki nim szybciej możemy zorientować się w topografii miasta.

Miradouro de Nossa Senhora do MonteStaraliśmy się zobaczyć większość najbardziej znanych punktów widokowych. Część z nich odwiedziliśmy nawet dwukrotnie – w dzień i po zmroku. Poniżej nasze „best views” – kolejność chronologiczna wg kolejności ich zwiedzania.

MIRADOURO DA NOSSA SENHORA DO MONTE

Najwyżej położony i jednocześnie najmniej zatłoczony taras widokowy Lizbony. Oferuje chyba najlepsze widoki na stolicę Portugalii – zwłaszcza nocą. Dobrze stąd widać Stare Miasto, Alfamę i zamek św. Jerzego. Znajduje się w dzielnicy Graca.

Miradouro de Nossa Senhora do Monte Miradouro de Nossa Senhora do Monte Miradouro de Nossa Senhora do Monte Miradouro de Nossa Senhora do Monte Miradouro de Nossa Senhora do MonteMIRADOURO DA GRACA

Położony niedaleko Miradouro de Nossa Senhora do Monte przy XVIII-wieczny kościele Igreja da Graça. Miejsce spotkań artystów. Nieduża kawiarnia pozwala na odpoczynek przy kawie.

Miradouro de Graça Miradouro de GraçaMIRADOURO DE SANTA LUZIA

Zaciszne miejsce przy małym kościele Santa Luzia. Oferuje widok na dachy Alfamy oraz Tag. Znajduje się w centrum Alfamy przy popularnej wśród turystów uliczce niedaleko przystanku tramwaju słynnej linii 28.

Miradouro de Santa Luzia Miradouro de Santa Luzia Miradouro de Santa LuziaMIRADOURO DAS PORTAS DO SOL

Położony w sąsiedztwie Miradouro de Santa Luzia duży, dwupoziomowy taras. Podziwiać możemy stąd czerwone dachy Alfamy, wieże i kopuły kościołów i klasztorów (São Vicente, Panteonu Narodowego) z Tagiem w tle. Kilka kawiarni i dużo turystów.

Miradouro das Portas do Sol Miradouro das Portas do Sol Miradouro das Portas do SolMIRADOURO DE SAO PEDRO DE ALCANTARA

Najbardziej zatłoczony chyba taras widokowy – z ogrodem, dwoma poziomami, kawiarnią i fontannami. Oferuje widok na dzielnice Graca, klasztor São Vicente, zamek Św. Jerzego – zwłaszcza nocą widok jest naprawdę ciekawy. Punkt widokowy znajduje się na końcu trasy Elevador da Glória w dzielnicy Bairro Alto.

Miradouro Miradouro de São Pedro de Alcântara Miradouro Miradouro de São Pedro de AlcântaraMIRADOURO DE SANTA CATARINA

Popularne miejsce spotkań młodzieży – zwłaszcza nocą. Oferuje chyba najlepszy widok na Tag oraz Most 25 kwietnia i podobno najpiękniejsze zachody słońca w Lizbonie. Niedaleko końca trasy Elevador da Bica i przy trasie tramwaju linii 28. Znajduje się w dolnej części dzielnicy Bairro Alto.

Miradouro de Santa CatarinaELEVADOR DE SANTA JUSTA

Świetne miejsce do podziwiania z bliskiej perspektywy uliczek i placów centrum Lizbony w dzień i w nocy. Taras znajduje się na szczycie windy Elevador de Santa Justa (o samej windzie więcej w kolejnym wpisie).

Santa Justa Santa Justa Santa Justa Santa JustaPARK EDWARDA VII

To nie do końca punkt/taras widokowy, ale ze względu na swoje położenie oferuje naprawdę piękny widok od Avenida da Liberdade aż po rzekę Tag. Siedząc na szczycie parku mamy wrażenie, że Lizbona znajduje się u naszych stóp…

Możemy tu odpocząć po trudach zwiedzania w symetrycznie stworzonych ogrodach.

park Edwarda VII

2 Komentarze

  1. Podróże MM

    Przepiękne zdjęcia! Chcemy się wybrać do Portugalii, lecz w planach mamy nie Lizbonę a Faro i Algarve 🙂

    1. Maciek

      dzięki 🙂 Na Algavre byłem rok temu – są wpisy na blogu. Stawiam Algarve ponad Lizboną i okolicami. Na samo Faro szkoda czasu – nic tam nie ma …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>