Londyn weekendowo

Tanie bilety lotnicze i super promocje sprawiają, że Londyn to dziś miasto na wyciągnięcie ręki. Za symboliczną złotówkę można w ciągu paru godzin znaleźć się w centrum tętniącej życiem stolicy i poczuć puls prawdziwie światowej metropolii. Kiedyś przeczytaliśmy w jakimś przewodniku, że Londyn to miasto w którym już po chwili można poczuć się jak u siebie i rzeczywiście coś w tym jest bo mimo, że jest to symbol brytyjskiej potęgi, stolica finansowa, miasto gwiazd z pierwszych stron okładek to absolutnie nie onieśmiela i nie stwarza dystansu.

Soho4

Nie czuliśmy się obco w czym pewnie duża zasługa mieszkających tu Polaków, a dzielnica Ealing może już być chyba śmiało nazywana londyńskim Jackowem. Wielokulturowość to słowo które od razu nasuwa się na myśl kiedy piszemy o Londynie, mieszanka wszystkich chyba kultur i ras z których każda próbuje się zasymilować szukając lepszego życia i jednocześnie zachować część swojej odrębności. To wszystko tworzy niesamowity klimat, usiąść na kawie i obserwować kolorowy tłum to czasami najlepszy sposób na spędzenie dnia…

Tym razem jednak nie mieliśmy na to czasu, ponieważ wykorzystaliśmy przedłużony sierpniowy weekend i w ciągu zaledwie dwóch dni nie dało się zrobić wszystkiego co zaplanowaliśmy. W piątek zatem była rundka po atrakcjach w centrum i spacer wzdłuż obu brzegów Tamizy, w sobotę – Greenwich, przejazd kolejką nad Tamizą oraz Chinatown i Soho. Tym razem zabrakło głownie pięknych londyńskich parków i darmowych muzeów. Na szczęście nie była to nasza pierwsza wizyta w Londynie i na pewno nie ostatnia bo do tego miejsca naprawdę chce się wracać.

W telegraficznym skrócie pokażemy co widzieliśmy. Nie chcemy nikogo zanudzać opisami – Londyn jest na tyle popularnym miejscem wśród Polaków, że wszystko zostało o nim pewnie już opowiedziane i napisane.

Dzień Pierwszy

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus
Trafalgar Square z National Gallery i górującą nad placem kolumną Nelsona

Trafalgar Square
Trafalgar Square - National GalleryWhitehall i Downing Street

Whitehall - Nelson's Column
Downing Street
Downing StreetOpactwo Westminster

Westminster AbbeyParlament ze słynnym Big Benem

Parliament
ParliamentLondon Eye

London Eye
London BridgeTate Modern

Tate ModernMillennium Bridge czyli kładka Milenijna i katedra St Paul’s

Millennium Bridge
St Paul'sKatedra Southwark

Southwark CathedralTower Bridge z pobliskimi City Hall, drugim najwyższym budynkiem w Europie – The Shard oraz okrętem wojenny HMS Belfast

Tower Bridge
City Hall
The Shard„krwawiąca” Tower of London

Tower of LondonCity z licznymi drapaczami chmur

City - skyscrapersKilkunastokilometrowy rajd zakończyliśmy na stacji metra Temple.

Dzień Drugi

Wystartowaliśmy z  Isle of Dogs skąd tunelem pod Tamizą dostaliśmy się do …

Isle of Dogs Greenwich z muzeum morskim, pięknym parkiem oraz obserwatorium astronomicznym przez które przechodzi południk 0 stopni i z którego rozpościera się wspaniała panorama na Canary Wharf

Greenwich
Greenwich Millennium Dome czyli O2 Arena

O2 ArenaNiewątpliwy hit tego dnia – przejazd Emirates Air Line czyli kolejką gondolową nad Tamizą otwartą z okazji Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku (link do strony www)

Emirates Air Line
Emirates Air Line
Emirates Air Line
Emirates Air Line
Emirates Air Line
Emirates Air Line
Emirates Air LineChinatown – absolutne rozczarowanie

ChinatownSoho – londyńska kraina rozrywki …

Soho
Soho1
Soho2
Soho3 Zwiedzanie zamknęliśmy symbolicznie w tym samym miejscu w którym wystartowaliśmy dzień wcześniej czyli na Piccadilly Circus.

KOMUNIKACJA W LONDYNIE

Po Londynie poruszaliśmy się oczywiście komunikacją miejską – głównie metrem, ale i autobusami oraz DLR. Oczywiście najlepszą opcją jest kupno Oyster Card, która oferuje tzw. capping co oznacza, że po przekroczeniu pewnej kwoty za kolejne przejazdy w danym dniu nie zapłacimy ani pensa więcej. Dodatkowo jest jeszcze górne ograniczenie kwoty tygodniowo. Oyster Card przydała nam się również podczas jazdy Air Line (tańszy przejazd i omija się kolejkę do kas biletowych).

Link do strony www komunikacji w Londynie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.