Malaga – podróż i krótki rajd po mieście

Plan pierwszego dnia wycieczki był prosty – dojechać samochodem do Gdańska, dolecieć samolotem do Malagi, odebrać samochód na lotnisku z wypożyczalni i zdążyć dojechać do centrum zabytkowego stolicy Costa del Sol przed zmrokiem. Po cichu liczyłem, że uda mi się wejść na wzgórze zamkowe na punkt widokowy przed zachodem słońca – wcześniej sprawdziłem nawet dokładnie o której zachodzi słońce.

Malaga

Prawie wszystko się udało… Wyjechałem o północy z domu, bez żadnych perypetii i na szczęście omijając huragany, orkany czy inne dziwne zjawiska atmosferyczne o imieniu Ksawery udało mi się dotrzeć z Gdańska via Oslo do Malagi. Wiem, że miałem dużo szczęście bo dzień później nie wyleciałbym już z Polski.

W Maladze przywitała mnie temperatura 17 stopni. Odebrałem zarezerwowany wcześniej samochód i pojechałem do centrum. Liczyłem, że dojadę tam w 10-15 minut – odległość wg nawigacji wynosiła niecałe 10 km.  Mocno się jednak zdziwiłem bo zajęło mi to 30 minut. Ruch w Maladze naprawdę jest spory – w samym centrum jak w Warszawie. Polecam parking na którym się zatrzymałem – na Plaza Maria Guerrero, podziemny, płatny przy wylocie z tunelu Gibralfaro. W kilka minut dojdzie się do najciekawszych zabytków.

Szybko wdrapałem się wzgórze zamkowe i … niestety o kilka minut spóźniłem się na zachód słońca. Nie przewidziałem, że zachodzi ono za wysokimi górami czyli kilka minut wcześniej niż przewidywałem. Panorama jaka się roztacza ze wzgórza zamkowego jest naprawdę imponująca – to co niżej widać na zdjęciach absolutnie tego nie oddaje. Potem ruszyłem w stronę Katedry, minąłem ruiny Alcazaby i przespacerowałem się wąskimi uliczkami Malagi.

Co warto zobaczyć w Maladze ? (będąc tylko 3 godziny)

Wspiąć się na wzgórze zamkowe o wysokości 131 m n.p.m. aby podziwiać wspaniałą panoramę miasta oraz zobaczyć Zamek Gibralfaro. Został on wzniesiony przez muzułmańskiego władcę Grenady w  XIV w. dla obrony położonej u podnóża góry starszej twierdzy (Alcazaba)  z która połączony jest przejściem i chronionym jedną linią murów.

Malaga
MalagaAlcazaba – ruiny twierdzy, wybudowanej przez Rzymian i przebudowanej w IX w.przez Maurów. Wewnątrz mieści się obecnie muzeum archeologiczne.

Malaga
MalagaArena corridy (tylko po co te blokowisko dookoła ?)

MalagaKatedra – powszechnie zwana „la manquita”czyli mała, jednoręczna dama. Nazwa bierze się z faktu, iż druga wieża do dziś nie została ukończona.

Malaga
Malaga
Malaga
MalagaPolecam spacer fantastycznymi, wąskimi uliczkami Malagi.

Malaga
MalagaPo 20:00 dotarłem do hotelu. 10 km jazdy z centrum do hotelu było godzinnym dramatem. Drogę zrekompensowało mi jedynie podziwianie wystroju świątecznego Malagi. Takiej ilości i jakości ozdób nie da się zobaczyć w jakimkolwiek z polskich miast. Na wjazdowej ulicy do centrum na odcinku jakichś 5 km każde z drzew było przyozdobione kolorowym oświetleniem od pnia drzewa po końcówki gałęzi. Wyglądało to niesamowicie.

W hotelu Holiday Inn zafundowali mi darmowe piwo w barze, dali lepszy niż rezerwowałem pokój – przywilej klienta Gold. Choć mój status Gold był zdobyty „na lewo” o czym pisałem w poprzednim wpisie.

Tak minął ten dłuuugi, ale ciekawy dzień. Następnego dnia w planach był przejazd do Portugalii ze zwiedzaniem po drodze Rondy i Sewilli. O tym już jednak w kolejnych wpisach …

 

1 komentarz

  1. Bardzo fajnie sie czyta twoją wyprawe do malagi włąsnie sie wybieram do malagi , i szukam ciekawych informacji , któe mogły by mi sie przydać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.