Mostar, wodospady Kravica, Počitelj

Mostar to miasto z zachwycającym Starym Mostem „przewieszonym” nad szmaragdowej barwy rzeką Neretwą. Miasto ze skomplikowanym podziałem etnicznym – katolickimi Chorwatami, muzułmańskimi Boszniakami i prawosławnymi Serbami. Miejsce doświadczone historią, również współczesną. Wyjechaliśmy stamtąd przekonani, że byliśmy w miejscu innym niż wszystkie, w miejscu potrafiącym urzec każdego.

Mostar

Do Mostaru wybraliśmy się będąc na wakacjach na Makarskiej Riwierze w Chorwacji. Zanim jednak dojechaliśmy do nieformalnej stolicy Hercegowiny byliśmy jeszcze w jednym miejscu – „must see” dla wszystkich którzy wybierają się z Chorwacji do Mostaru – nad wodospadami Kravica. Jest to grupa wodospadów położona wzdłuż rzeki Trebiž niedaleko miasta Ljubuški. Malownicze położenie, piękne widoki i idealnie czysta woda sprawia, że jest popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów.

Kravica
Kravica
Kravica
Mostar leży pomiędzy górami w szerokiej dolinie Neretwy. Widząc przedmieścia ciężko wyobrazić jaki skarb skrywa w sobie Mostar.  Idąc byle jakimi uliczkami, wzdłuż nieciekawych budynków, na których widać ślady niedawnej wojny bośniackiej, dochodzimy do czarsziji czyli starego tureckiego centrum miasta. W tym miejscu dopiero dostrzegamy piękno Mostaru.

Co warto zobaczyć w Mostarze ?

Stary Most –  przypominający półksiężyc ponad 400 letni most na Neretwie zbudowany w czasach osmańskich. Wybudowano z 456 bloków białego marmuru, połączonych żelaznymi klamrami. Powstał jako symbol pojednania Wschodu z Zachodem – chrześcijaństwa z islamem. Do dnia dzisiejszego most łączy dwie strony Mostaru – muzułmańską „boszniacką” oraz drugą stronę katolicką „chorwacką”. Most został zniszczony przez chorwacką armię podczas wojny bośniackiej w 1993 r. Po wojnie przy wsparciu UNESCO i Banku Światowego w 2004 r. został odbudowany w całości.

Z mostu skaczą do płytkiej w tym miejscu rzeki mostarscy chłopcy dla udowodnienia swojej odwagi i męskości. Tradycja ta ma kilkaset lat.

Mostar
MostarKujundżiluk – najbardziej znana, klimatyczna uliczka Mostaru biegnąca wzdłuż Neretwy od Starego Mostu na której można kupić wszystko – od tkanin, dywanów, przypraw, pamiątek po broń z ostatniej wojny.

Mostar
Mostar1Stary dom turecki z 1635 r. w którym zachowano stary wystrój. Zobaczymy tam  rękodzieła, ubiory, przedmioty codziennego użytku tureckiej rodziny wezyra.

Meczet Koskin Mehmed-paszy z 1617 r. – jedyny meczet w Mostarze w którym zachowały się malowidła i dekoracje ścienne.

MostarMeczet Karadjoz-Bega z 1557 r  – największa świątynią w Mostarze z bardzo wysokim minaretem z którego rozciąga się widok na dużą część miasta.

MostarMeczet Nesut-agi Vucjakovicia z 1564 r. w którego bliskim sąsiedztwie podczas wojny bałkańskiej przebiegała linia frontu. Ulica straszy ruinami, a nieliczne pozostałe budynki noszą ślady po kulach.

MostarW Mostarze również tanio i bardzo dobrze zjemy.

MostarTo jednak nie było wszystko co widzieliśmy tego dnia w Bośni i Hercegowinie…

Po drodze z Mostaru do przejścia granicznego w Metković przy Neretwie, w miejscowości Počitelj, spotkamy jeden z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych z okresu okupacji tureckiej na terytorium BiH. Wybudowany został w miejscu starej osady z czasów rzymskich.

Počitelj
Počitelj
Počitelj
Počitelj
Počitelj
Počitelj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.