«

»

Kwi 29 2013

Piza – oczywiście Krzywa Wieża

Będąc w Toskanii nie sposób nie odwiedzić Pizy. Kiedyś było to miasto portowe które rywalizowało z samą Florencją. Jednak na przestrzeni stuleci straciło na swoim znaczeniu. Obecnie jest jednak jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast w świecie dzięki słynnej Krzywej Wieży. Obiekt ten dał się mocno we znaki architektom – już 5 lat po rozpoczęciu budowy zanotowano pierwsze odchylenie i od tamtej pory powstało 8 tys. projektów, które miały na celu powrót Krzywej Wieży do pionu. Obecnie wieża otwarta jest dla zwiedzających i z jej szczytu można podziwiać piękną panoramę miasta aż do wybrzeża. Na tym samym placu co dzwonnica (Krzywa Wieża) znajdują się jeszcze takie cuda architektoniczne jak marmurowe Baptysterium oraz Katedra (Duomo).

Piza

Piza w porównaniu z Florencją jest bardziej rozległa i spokojna, może ze względu na zamknięcie ulic w centrum historycznym miasta na ruch uliczny. My jednak nie doświadczyliśmy żadnych utrudnień – bez problemu znaleźliśmy darmowy, duży parking nieopodal murów miejskich. Dzięki temu spacer do Piazza dei Miracoli (Plac Cudów) na którym znajduje się Krzywa Wieża  był czystą przyjemnością.

 

 

Krzywa Wieża Piza Duomo Duomo DuomoPARKOWANIE

Polecamy wielki, darmowy parking na początku Via Paparelli. Parking nieopodal murów miejskich 1200 m od Placu Cudów gdzie znajduje się Krzywa Wieża.

2 Komentarze

  1. Krzysiek

    W wakacje wybieram się do Toskanii. W centrum miasta wynajmuję auto, którym chcę dotrzeć do San Giminiano. Czy wyjazd z centrum Pizy jest raczej spokojny czy spotkam się z tym słynnym włoskim stylem jazdy?

    1. Maciek

      odpowiem tak – jeździliśmy 9 dni po Włoszech i absolutnie nie widziałem różnicy między stylem jazdy w Polsce (a sporo robię km w PL). być może na południu Włoch (tak słyszałem) pozwalają sobie na dużo więcej. sama Piza to małe miasteczko z małym ruchem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>