Kwi 29 2013

Piza – oczywiście Krzywa Wieża

Będąc w Toskanii nie sposób nie odwiedzić Pizy. Kiedyś było to miasto portowe które rywalizowało z samą Florencją. Jednak na przestrzeni stuleci straciło na swoim znaczeniu. Obecnie jest jednak jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast w świecie dzięki słynnej Krzywej Wieży. Obiekt ten dał się mocno we znaki architektom – już 5 lat po rozpoczęciu budowy zanotowano pierwsze odchylenie i od tamtej pory powstało 8 tys. projektów, które miały na celu powrót Krzywej Wieży do pionu. Obecnie wieża otwarta jest dla zwiedzających i z jej szczytu można podziwiać piękną panoramę miasta aż do wybrzeża. Na tym samym placu co dzwonnica (Krzywa Wieża) znajdują się jeszcze takie cuda architektoniczne jak marmurowe Baptysterium oraz Katedra (Duomo).

Piza

Piza w porównaniu z Florencją jest bardziej rozległa i spokojna, może ze względu na zamknięcie ulic w centrum historycznym miasta na ruch uliczny. My jednak nie doświadczyliśmy żadnych utrudnień – bez problemu znaleźliśmy darmowy, duży parking nieopodal murów miejskich. Dzięki temu spacer do Piazza dei Miracoli (Plac Cudów) na którym znajduje się Krzywa Wieża  był czystą przyjemnością.

Krzywa Wieża
Piza
Duomo
Duomo
DuomoPARKOWANIE

Polecamy wielki, darmowy parking na początku Via Paparelli. Parking nieopodal murów miejskich 1200 m od Placu Cudów gdzie znajduje się Krzywa Wieża.

4 Komentarze

Skip to comment form

  • Krzysiek on 14 czerwca 2015 at 23:30
  • Odpowiedz

  W wakacje wybieram się do Toskanii. W centrum miasta wynajmuję auto, którym chcę dotrzeć do San Giminiano. Czy wyjazd z centrum Pizy jest raczej spokojny czy spotkam się z tym słynnym włoskim stylem jazdy?

   • Maciek on 16 czerwca 2015 at 21:36
    Author

   odpowiem tak – jeździliśmy 9 dni po Włoszech i absolutnie nie widziałem różnicy między stylem jazdy w Polsce (a sporo robię km w PL). być może na południu Włoch (tak słyszałem) pozwalają sobie na dużo więcej. sama Piza to małe miasteczko z małym ruchem.

  • krzysztof on 20 września 2017 at 17:39
  • Odpowiedz

  moglbys podac namiar na ten parking o ktorym piszesz, jakas nazwe placu, ulicy , dzieki. Moze tez masz info o florencji gdzie dobrze , bezpiecznie i tanio zaparkowac tak zeby zobaczyc jak najwiecej w jeden dzien. Pozdrawiam

   • Maciek on 20 września 2017 at 19:43
    Author

   W ostatnim zdaniu wpisu napisałem o parkingu gdzie się znajduje. Na mapach Google wpisz Piza, Via Paparelli i ogromny parking widać w podglądzie satelitarnym. Co do Florencji namiary na parking podaliśmy we wpisie o Florencji – parkowaliśmy na Piazzale Michelangelo, ale tam nie jest to proste i teoretycznie niedozwolone na dłuższy czas.
   Innych parkinngów nie znam. Pamiętaj że byliśmy tam chyba 4 lata temu i nie wiadomo jak to dziś wygląda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.