»

Cze 01 2012

Plitwickie Jeziora

Plitwickie Jeziora to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji. Kompleks tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo 16 jezior – tzw. Górne Jeziora (12 jezior) i Dolne Jeziora (4 jeziora) połączone ze sobą wodospadami. Park położony jest na podstawach wapiennych i dzięki ciągle dorastającym tamom i erozjom trawertynowym jeziora wciąż zmieniając swój kształt.

Plitvice

Park Narodowy na którego terenie położone są jeziora został założony w 1949 r., a od 1979 r. znajduje się w spisie światowego, przyrodniczego dziedzictwa UNESCO. Jest jedną z najbardziej odwiedzanych atrakcji turystycznych Chorwacji – w miesiącach letnich w ciągu jednej doby potrafi przewinąć się tu kilka tysięcy osób. Na teren PN można wejść jednym z czterech wejść, przy których są parkingi i informacja turystyczna. Do dyspozycji mamy kilka przygotowanych i dobrze oznakowanych tras do zwiedzania. Różnią się one długością oraz stopniem trudności, tak aby każdy mógł wybrać jedną z nich i dostosować do swoich indywidualnych możliwości. Na poszczególnych trasach spotkamy odcinki do pokonania pieszo, statkiem pasażerskim, a nawet kolejką.

Polecam wszystkim oczywiście najdłuższą trasę.

Ceny biletów wstępu na teren PN w 2013 r. [w sezonie]
Dorośli – 110 HRK (bilet jednodniowy) i 180 HRK (dwudniowy).
Dzieci w wieku 7-18 lat  – 50% zniżki.
Dzieci do lat 7 – za darmo.

1 HRK = 0,55 PLN

Na terenie PN i w pobliżu znajdziemy bez problemu miejsca noclegowe. My spędziliśmy noc 8 km od PN u przemiłych gospodarzy w House Petra (40 EUR ze śniadaniem za 3 osoby).

strona internetowa Parku Narodowego

Plitvice Plitvice Plitvice Plitvice Plitvice Plitvice Plitvice Plitvice Plitvice Plitvice Plitvice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>