Plitwickie Jeziora

Plitwickie Jeziora to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji. Kompleks tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo 16 jezior – tzw. Górne Jeziora (12 jezior) i Dolne Jeziora (4 jeziora) połączone ze sobą wodospadami. Park położony jest na podstawach wapiennych i dzięki ciągle dorastającym tamom i erozjom trawertynowym jeziora wciąż zmieniając swój kształt.

Plitvice

Park Narodowy na którego terenie położone są jeziora został założony w 1949 r., a od 1979 r. znajduje się w spisie światowego, przyrodniczego dziedzictwa UNESCO. Jest jedną z najbardziej odwiedzanych atrakcji turystycznych Chorwacji – w miesiącach letnich w ciągu jednej doby potrafi przewinąć się tu kilka tysięcy osób. Na teren PN można wejść jednym z czterech wejść, przy których są parkingi i informacja turystyczna. Do dyspozycji mamy kilka przygotowanych i dobrze oznakowanych tras do zwiedzania. Różnią się one długością oraz stopniem trudności, tak aby każdy mógł wybrać jedną z nich i dostosować do swoich indywidualnych możliwości. Na poszczególnych trasach spotkamy odcinki do pokonania pieszo, statkiem pasażerskim, a nawet kolejką.

Polecam wszystkim oczywiście najdłuższą trasę.

Ceny biletów wstępu na teren PN w 2013 r. [w sezonie]
Dorośli – 110 HRK (bilet jednodniowy) i 180 HRK (dwudniowy).
Dzieci w wieku 7-18 lat  – 50% zniżki.
Dzieci do lat 7 – za darmo.

1 HRK = 0,55 PLN

Na terenie PN i w pobliżu znajdziemy bez problemu miejsca noclegowe. My spędziliśmy noc 8 km od PN u przemiłych gospodarzy w House Petra (40 EUR ze śniadaniem za 3 osoby).

strona internetowa Parku Narodowego

Plitvice
Plitvice
Plitvice
Plitvice
Plitvice
Plitvice
Plitvice
Plitvice
Plitvice
Plitvice
Plitvice


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.