Praga inaczej

Praga to miasto magiczne i jedno z najpiękniejszych na świecie – banał, jasne ale w stu procentach prawdziwy. My byliśmy tam już wiele razy i zawsze z przyjemnością wracamy, aby choć przez chwilę podelektować się klimatem tego miasta. Odwiedzaliśmy Pragę w celach rozrywkowych z przyjaciółmi, rodzinnie aby pozwiedzać  lub wracając z południowych wojaży by choć parę godzin odpocząć na Vaclavske Namesti i zjeść obiad w ulubionej knajpce.

Praga

Nie będziemy rozpisywać się o zabytkach i miejscach sztandarowych bo książek i przewodników są setki. Chcielibyśmy natomiast opisać parę fajnych miejsc, które odkryliśmy mniej lub bardziej przypadkiem.

Dojazd do Pragi mamy idealny, choć kilometrów na liczniku blisko 500. Wjeżdżamy na niemiecką autostradę i tak prawie do samej stolicy Czech z małym wyjątkiem ok. 20 km. Podróż ze Szczecina to ok. 5h.

Nocujemy bardzo ekonomicznie w tanim hotelu przy samym zjeździe z autostrady (A&O Prague Metro Strizkov). W tej chwili jest po generalnym remoncie i prezentuje się całkiem nieźle. My pamiętamy go jeszcze sprzed liftingiem kiedy przypominał najbardziej obskurny akademik, co jednak miało swój urok i wcale nam nie przeszkadzało, ponieważ i tak całe dnie i wieczory spędzaliśmy na mieście w towarzystwie naszej paczki. Teraz śmiało możemy polecić go na rodzinne wypady, bo cena i poziom naprawdę przyzwoity. Hotel ma jeszcze jedną zaletę  – jest położony 5 min. od stacji metra. Parkujemy samochód na bezpłatnym parkingu, kupujemy całodobowe bilety na komunikacje miejską i witaj Prago!

Dwie ulice od hotelu, schowana między budynkami jest świetna knajpa z super jedzeniem w przystępnych cenach, dwie kondygnacje, mega plazmy, całość sprawia, że jest to miejsce nie tylko na smaczny posiłek ale też na wieczorne piwko przy meczu. Niestety trzeba pamiętać o gotówce bo nie można płacić kartą (chyba, że coś się zmieniło od naszego ostatniego pobytu).

Jeżeli chodzi natomiast o fajny lokal w centrum to dawno temu, zupełnym przypadkiem, rozpaczliwie szukając  miejsca gdzie możemy ukryć się przed upałem weszliśmy do restauracji Bredovsky Dvur i od tamtej pory zawsze tam wracamy. Świetny piwniczny klimat, długi drewniany bar łączący dwie sale, dobre jedzenie i piwo, fajna obsługa – czego chcieć więcej.

Na wieczorny wypad bez dzieci polecamy Hospode u Vystrelenyho oka na Żiżkovie. Tego miejsca szukaliśmy z rozmysłem po przeczytaniu rekomendacji Mariusza Szczygła, przed którym Praga nie ma tajemnic. I warto było bo spędziliśmy tam niezapomnianą noc w towarzystwie tubylców, którzy już po chwili bez oporów przyłączyli się do nas i sprawili, że wieczór był wyjątkowy 🙂 Polecamy Wam spędzenie choć kilku godzin na robotniczym Żiżkovie nie tylko w nocy, ale i za dnia – tu poczujecie prawdziwą Pragę, tu znajdziecie mnóstwo knajp z rewelacyjnym jedzeniem i czeskim piwem. Koniecznie wejdźcie na wieżę telewizyjną i/lub na Witkową Górę gdzie znajduje się pomnik Jana Żiżki (od niego pochodzi nazwa dzielnicy) – bohatera narodowego Czechów walczącego m.in. w bitwie pod Grunwaldem.

Praga
Praga Trochę z innej, mniej gastronomiczno – piwnej strony. Muzeum Kafki z dosyć mocno kontrowersyjną fontanną-pomnikiem Davida Černego przedstawiającą dwóch panów dosłownie „olewających” Czechy (basen ma kształt  Republiki Czeskiej) – oburzające, nie do pomyślenia w Polsce? Ta instalacja w pełni opisuje humor i dystans do siebie i świata Czechów – może warto się tego od nich uczyć.

PragaA może Kůň (koń)rzeźba tego samego Davida Černego w kinie Lucerna przy Vaclavske Namesti. Nawiązuje w mocno przewrotny sposób do zlokalizowanego w centralnym punkcie Vaclavskich Namesti konnego pomnika patrona Czech – św. Wacława. Z tym, że w rzeźbie Černego koń jest zdechły, leży na wznak, z pyska wystaje mu język, a święty siedzi okrakiem na jego brzuchu. Św. Wacław zaś jest jak w oryginale – dumny, patrzący przed siebie.

Praga
PragaNie zapomnijcie o dzielnicy żydowskiej (Josefov) i o starym grodzie na wzgórzu Vyšehrad.

Praga
Praga
Praga
Praga Za każdym razem będąc w Pradze odkrywamy coś nowego jak i cieszymy się spacerując już dobrze nam znanymi ścieżkami. Każdy pobyt sprawia, że chcemy tam wrócić ponownie, tym bardziej, że położenie Pragi jest idealne nawet na weekendowe wypady a koszty można tak zminimalizować, że będzie to całkiem niedroga przyjemność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.