Przylądek Świętego Wincentego i Twierdza w Sagres

Przylądek Świętego Wincentego (Cabo de São Vicente) – najbardziej wysunięty na południowy zachód kraniec Europy. Do końca XIV w. miejsce to uznawano za koniec świata za którym jest tylko bezkres oceanu. Na wysokich na 60 m klifach znajduje się latarnia morska zbudowana w 1946 r. na ruinach klasztoru katolickiego. Nazwa przylądka pochodzi od Wincentego z Sarragossy – męczennika i świętego kościoła katolickiego i prawosławnego. Przylądek zwany żartobliwie przez żeglarzy „Przylądkiem Ciepłych Gaci” jako miejsce w którym przechodziło się ze strefy chłodniejszej do cieplejszej.  Niemy świadek wielu bitew morskich.

Cabo de São Vicente1

Cabo de São Vicente3
Cabo de São Vicente12Kilka kilometrów od Przylądka Świętego Wincentego na cyplu znajduje się Twierdza w Sagres (Fortaleza de Sagres). Z trzech stron ograniczona niedostępnymi klifami, z czwartej – wysokim murem. Początkowo miała strzec portu i miasta Sagres. Jej strategiczne położenie sprawiło, że strzegła bezpieczeństwa przepływających statków i przyczyniła się do wzrostu handlu i ruchu morskiego w XV w. Twierdza zniszczona pierwszy raz przez angielską marynarkę w 1587 r. została szybko odbudowana. Katastrofalne w skutkach było jednak trzęsienie ziemi w 1755 r – w jego wyniku tsunami zmyło zabudowania mimo wysokich na 60 m klifów. Odbudowana ponownie w latach 40 XX w.

Fortaleza de Sagres1
Fortaleza de Sagres2
Fortaleza de Sagres3
Fortaleza de Sagres4Na terenie twierdzy jest Róża Wiatrów – odkryty przypadkiem w 1921 r. kamienny krąg o średnicy 43 metrów, podzielony na 42 części. Do dziś nie jest pewne w jakim celu została zbudowana. Jedna z teorii mówi, że używano ją jako pomoc w nawigacji lub jako zegar słoneczny.

Fortaleza de Sagres5Po całym dniu jazdy i eksploracji najciekawszych miejsc na południu i zachodzie Algarve udało mi się zdążyć  na zachód słońca przy Fortalezie.

Fortaleza de Sagres6
Fortaleza de Sagres7
Fortaleza de Sagres8
Fortaleza de Sagres9
Fortaleza de Sagres10
Fortaleza de Sagres11

 

1 komentarz

  1. piękne zdjęcia! zachęcam do obejrzenia mojego video z tego miejsca 🙂

    https://www.youtube.com/watch?v=99bWqEY5U2M

    Ps. W arytkule wkradł się błąd – to najbardziej wysunięty na południowy ZACHÓD kraniec Europy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.