Ronda i Góry Grazalema

Ronda to jedno z najstarszych miast hiszpańskich. Swoją sławę zawdzięcza niezwykłemu położeniu –  miasteczko usadowiło się po obu stronach głębokiego na 160 m i szerokiego na 60-80 m wąwozu El Tajo do którego klifów niejako „przyklejone” zostały białe domy i rezydencje. Miasto składa się z dwóch dzielnic położonych po obu stronach wąwozu –  Ciudad (cześć arabska) gdzie zachowało się wiele pamiętających czasy mauretańskie zabudowań oraz Mercadillo (część chrześcijańska – nowsza powstała po rekonkwiście). Obie części łączy największa atrakcja Rondy – most Puente Nuevo.

Ronda

Kolejny dzień wycieczki zaplanowałem na szybkie zwiedzanie Rondy i Sewilli. Przy okazji chciałem pojeździć po górach Sierra de Grazalema w okolicach miasteczka Zahara de la Sierra. W sumie do przejechania miałem około 470 km z Malagi do Portugalii gdzie zamierzałem spędzić noc.

Co warto zobaczyć w Rondzie ?

Monumentalny, wysoki na 100 m, łukowy most Puente Nuevo (Nowy Most) wybudowany w 1793 roku. Najlepszym miejscem z którego można podziwiać most są tarasy na zboczach wąwozu. Koniecznie należy tam się udać wąskimi uliczkami Rondy, aby choć przez kilka minut podziwiać niewiarygodny widok wąwozu oraz Puente Nuevo.

Ronda
RondaKolegiata Santa María la Mayor, która powstała z przebudowy w XV w meczetu.

RondaCasa del Rey Moro – pałac władców Taify. Najlepiej widoczny z wspomnianych wcześniej tarasów.

RondaPlaza de Toros – zbudowana pod koniec XVIII w najstarsza w Hiszpanii arena corridy.

Ronda
RondaPolecam przespacerować się pięknymi uliczkami Rondy.

Ronda
Ronda
Ronda
Ronda
RondaPo spędzeniu kilku godzin w Rondzie udałem się w kierunku pueblos blancos czyli „białych miast” Andaluzji. Nazwa miast pochodzi od białych fasad domów, które są pomalowane wapnem. Wszystkie miasta znajdują się niedaleko Rondy, po drodze do Sewilli w Górach Grazalema (Sierra de Grazalema). Zjechałem z głównej trasy i pojechałem krętymi górskimi drogami w kierunku Zahara de la Sierra. Miasteczko to położone jest na wysokiej górze na której szczycie znajdują się ruiny zamku. W pobliżu jest sztuczna tama dzięki której powstał zbiornik wodny o  idealnie niebieskiej barwie wody. Wszystko to w ten słoneczny dzień wyglądało niezwykle.

Sierra de Grazalema
Sierra de Grazalema
Sierra de GrazalemaPrzejazd górami sprawił mi wielką frajdę, jednak czas naglił do Sewilli. O Sewilli w kolejnym wpisie…

4 Komentarze

Skip to comment form

  1. Czy z Rondy w góry można udać się też autobusem czy tylko samochodem? Też byłam w Rondzie i zrobiła na mnie duze wrazenie;)

  2. nie mam pojęcia – od razu padło na zwiedzanie samochodem i nie mam rozeznania co do autobusu.

  3. Super miasteczko! Byłem tam tydzień temu i cały czas jestem pod wrażeniem nie tylko Rondy, która jest przepiękna ale i całej Andaluzji. Andaluzja to bardzo ciekawy region nawet na skale światową. Przyjeżdżając tutaj nie wiem dlaczego większość osób myśli o plaży i słońcu bo takie rzeczy można znaleźć w tańszych krajach jak np Turcja lub Tunezja. Przyjeżdżając np do Malagi warto zwiedzić takie miejsca jak: Grenada i Alhambra, Gibraltar, Nerja i jaskinie, Ronda – można pociągiem z Malagi(piękne widoki ale długo się jedzie) Sewilla, Cordoba, Mijas Pueblo lub Alharuin de la Grande lub Torox – typowe białe miasteczka. El Chorro, Tarifa i okolice np Bolonia, ciekawy też jest Kadyks (Cadiz) Na sama Malge wystarczy 2- 3 dni aby dość porządne zwiedzić. Dużo osób mówi, że to brzydkie miasto ale się mylą… Co do wypożyczenia samochodów to w sezonie jest dość drogo i trzeba powiedzieć, że ciężko się tu jeździ. Brak kultury podczas jazdy i ciągłe trąbienie może porządnie zestresować i wkurzać. Na dodatek trzeba mieć szczególna ostrożność na prawe i lewe lusterko podczas każdego manewru, ciężko tez z parkingami. Uważajcie na motorki bo często wyprzedzają z prawej. W targnięcie na czerwonym przez pieszego to normalka. Jeśli cenicie święty spokój to po prostu zamówcie jakąś jednodniową wycieczkę z Malagi lub okolic. Firm jest sporo jest też polska firma z polskim przewodnikiem. Za 50 euro zwiedzicie np Ronda – Gibrartar – Tarifa od rana do wieczora a przede wszystkim bez stresu. Tutaj więcej info http://www.wycieczkiandaluzja.pl Co do Rondy to obowiązkowy punkt dla każdego turysty! Sam most robi wrażenie ale i droga do Rondy jest przepiękna. Aby zobaczyć most z dołu warto zejść niżej – jest zejście darmowe. Do samego mostu do środka też da sie wejść i kasują za to chyba 1 czy 2 euro ale nie warto. Warto też przejść sie po uliczkach

  4. Dzięki za ten wpis:) Pojutrze lecimy do Malagi i wypożyczamy auto, a potem to już gdzie dusza zapragnie! Na pewno wstąpimy do Rondy:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.