Sewilla – serce Andaluzji

Sewilla jest stolicą Andaluzji. Największym i najbogatszym miastem w całym regionie. Mówi się o niej, że jest sercem i płucami Andaluzji. To co najcenniejsze i co zachwyca każdego w Sewilli to jej przepiękne zabytki. Zobaczyć je wszystkie w jedno popołudnie to „mission imposible”, ale musiałem  się z tym zmierzyć i wybrać to co najlepsze.

Sewilla

Do Sewilli dotarłem około 14:00 – trochę później niż planowałem. Opóźnił się mój wyjazd z Malagi, a po drodze byłem jeszcze w Rondzie i Górach Grazalema. Miałem maksymalnie 4 godziny na zwiedzanie – przede mną jeszcze była blisko 300 km droga do Portugali.

Co warto zobaczyć w Sewilli ?

Plac Hiszpański (Plaza de España) znajdujący się w Parku Marii Luisy. Wybudowany został w 1928r. na odbywającą się rok później Wystawę Iberoamerykańską. Tworzy go ciąg połączonych budynków w kształcie półokręgu z centralnie umieszczoną fontanną. Zabudowę, park oraz plac oddziela sztuczna rzeka.  Całość jest ogromna i zrobiła na mnie duże wrażenie. Niestety ciężko zrobić dobre zdjęcie pokazujące plac w całości.

Sewilla
Sewilla
Sewilla
Sewilla
Sewilla
SewillaAlcazar – dawny pałac mauretańskich władców Sewilli i okalające go imponującej wielkości fortyfikacje. W tym miejscu podejmowano decyzję o wysyłaniu ekspedycji Ferdynanda Magellana, przyjmowano Krzysztofa Kolumba po powrocie z podróży do Ameryki.  W pałacu do dziś ma swoje pokoje do własnej dyspozycji król Hiszpanii.

Sewilla
Sewilla
SewillaObok Alcazar przy Plaza del Triunfo znajduje sie Katedra Najświętszej Marii Panny z górującą nad nią  Giraldą – majestatyczną wieżą będącą symbolem Sewilli. Katedra jest największym pod względem przestrzennym gotyckim kościołem na świecie. Zbudowano ją w miejscu meczetu, a Giralde przekształcono z jednego z minaretów dobudowując jedynie dzwonnicę. Z ciekawostek w Katedrze znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba.

Sewilla
Sewilla
SewillaTorre del Oro (Złota Wieża) – znajdująca się na deptaku przy rzece Gwadalkiwir. Wieża swą nazwę zawdzięcza faktowi, że przechowywano tam złoto złupione podczas wypraw do Nowego Świata.

SewillaTrochę zmęczony ekspresowym tempem zwiedzania na sam koniec postanowiłem udać się w jakieś spokojne miejsce i zjeść obiad. Znalazłem fajną knajpkę na  deptaku przy Uniwersytecie Sewilskim. Nie wiem co mnie bardziej cieszyło – odpoczynek i jedzenie po męczącym dniu czy fakt, że w grudniu mogłem  zjeść coś dobrego w ogródku (temperatura 20 stopni C). Rozmyślając zdałem sobie sprawę, że zwiedzanie Sewilli w 3 godziny, a nie w min. 2-3 dni to robienie sobie krzywdy…  Choć absolutnie nie żałuję tych 3 godzin.

Z Sewilli pojechałem już prosto i bez żadnych przygód do Portugali – nad sam ocean. Tak jak w Maladze ze względu na status Gold dostałem w hotelu Crown Plaza Vilamoura dodatkowe bonusy które nie były przewidziane w rezerwacji – mega pokój superior z dodatkową częścią wypoczynkową i balkonem, widok na ocean, darmowy drink oraz śniadanie.

Crown Plaza Vilamoura
Crown Plaza Vilamoura
Crown Plaza Vilamoura
Crown Plaza Vilamoura
Crown Plaza Vilamoura

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.