«

»

Maj 01 2013

Siena – cud Toskanii

Siena zrobiła na nas największe wrażenie z miast Toskanii. Krajobraz został tu zdominowany przez gotyckie budowle w kolorze żółtobrązowym (‚siena palona’) i otaczające miasto wzgórza z czerwonawej gliny. Całość krajobrazu tworzy prawdziwie toskański klimat inspirujący od dawna artystów. Głównym punktem miasta jest Piazza del Campo – jeden z najsłynniejszych i najładniejszych placów na świecie w charakterystycznym kształcie muszli. Dwa razy w roku odbywa się tu niezwykle emocjonująca, choć trwająca jedynie trzy okrążenia wokół placu gonitwa konna. Gonitwa ta jest punktem kulminacyjnym Palio – festynu na cześć Matki Boskiej, którego tradycja sięga czasów średniowiecza.

Piazza del Campo

Nie sposób nie zachwycić się XIII-wieczną katedrą (Duomo) w biało-czarne pasy na Piazza del Duomo. Robi ona niesamowite wrażenie z zewnątrz, prawdziwy zachwyt przeżyliśmy jednak zwiedzając jej wnętrze.

Niewątpliwą zaletą Sieny jest fakt, że w obrębie zabytkowego centrum jest zakaz ruchu samochodów (przeciwnie niż we Florencji). Można w spokoju podziwiać jej zachowane, cudowne zabytki.

Siena – tajemnicze i wyrafinowane miasto sztuki i architekty –  naprawdę godna jest  swojej sławy.

Duomo Preffetura Siena Piazza del Campo Piazza del Campo Piazza del Campo Piazza del Campo Siena widok na Sienę Kościół w Sienie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>