Siena – cud Toskanii

Siena zrobiła na nas największe wrażenie z miast Toskanii. Krajobraz został tu zdominowany przez gotyckie budowle w kolorze żółtobrązowym (‚siena palona’) i otaczające miasto wzgórza z czerwonawej gliny. Całość krajobrazu tworzy prawdziwie toskański klimat inspirujący od dawna artystów. Głównym punktem miasta jest Piazza del Campo – jeden z najsłynniejszych i najładniejszych placów na świecie w charakterystycznym kształcie muszli. Dwa razy w roku odbywa się tu niezwykle emocjonująca, choć trwająca jedynie trzy okrążenia wokół placu gonitwa konna. Gonitwa ta jest punktem kulminacyjnym Palio – festynu na cześć Matki Boskiej, którego tradycja sięga czasów średniowiecza.

Piazza del Campo

Nie sposób nie zachwycić się XIII-wieczną katedrą (Duomo) w biało-czarne pasy na Piazza del Duomo. Robi ona niesamowite wrażenie z zewnątrz, prawdziwy zachwyt przeżyliśmy jednak zwiedzając jej wnętrze.

Niewątpliwą zaletą Sieny jest fakt, że w obrębie zabytkowego centrum jest zakaz ruchu samochodów (przeciwnie niż we Florencji). Można w spokoju podziwiać jej zachowane, cudowne zabytki.

Siena – tajemnicze i wyrafinowane miasto sztuki i architekty –  naprawdę godna jest  swojej sławy.

Duomo
Preffetura
Siena
Piazza del Campo
Piazza del Campo
Piazza del Campo
Piazza del Campo
Siena
widok na Sienę
Kościół w Sienie
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.