Teotihuacan – Miasto Bogów

Zaledwie 50 kilometrów na północ od miasta Meksyk znajduje się jedno z najbardziej fascynujących i tajemniczych miejsc na świecie – Teotihuacan – według azteckiej mitologii Miasto Bogów. Oczywiste więc, że wszyscy lądujący w stolicy najczęściej od tego właśnie miejsca rozpoczynają swoją przygodę z Meksykiem. Dotarcie do kompleksu nie wymaga przedzierania się przez wilgotną dżungle, nie słychać skrzeku papug i odgłosów małp, a to co widzimy po dotarciu na miejsce to rozległa, trawiasta i raczej szara równina z majaczącymi gdzieś w oddali górami. To otoczenie w pierwszej chwili może sprawić, że porównanie Teotihuacan z Palenque czy innymi prehistorycznymi miastami wypada na niekorzyść tego pierwszego, ale to historia związana z tym miejscem, tajemnice i zagadkowe odkrycia, które zamiast odpowiedzi stawiają kolejne, nowe pytania sprawiają, że pobyt tutaj staje się prawdziwą przygodą.

Teotihuacan do XV wieku było największym miastem na całej półkuli zachodniej, a także ważnym ośrodkiem handlowym i religijnym. W szczytowym momencie zamieszkiwało tu ponad 150 tys. ludzi, a powierzchnia jaką zajmowało wynosiła 21 km2. Miasto zbudowali i zaprojektowali wybitni architekci i inżynierowie, a wiedza jaką posiadali oraz technologia jaką stosowali zadziwia archeologów i naukowców – jak choćby fakt, że plan na którym zbudowano Teotihuacan zorientowany jest według gwiazd i odzwierciedla porządek wszechświata. Teotihuacan wielokrotnie nazywane mezoamerykańskim Rzymem przez lata było wzorem dla wszystkich innych państw – miast. W dalszym ciągu jednak uczeni niewiele potrafią powiedzieć o twórcach tego miejsca ani o tym co stało się przyczyną upadku miasta. Zagadką pozostaje kim byli jego władcy i jak zdołali stworzyć wysoko rozwinięte miasto na zupełnym pustkowiu i jak byli w stanie wyżywić tysiące jego mieszkańców. Te wszystkie okoliczności dają pożywkę dla niesamowitych teorii spiskowych, które zresztą towarzyszą wszystkim piramidom na świecie. Pojawia się m. in. teoria o pomocy obcej cywilizacji.

Najciekawsze i najbardziej znane miejsca w Teotihuacan to Piramida Słońca (trzecia największa piramida na świecie o wysokości 65 m), Piramida Księżyca (najlepszy punkt widokowy) i znajdujący się u jej stóp Plac Księżyca, a także Świątynia Pierzastego Węża oraz słynna Aleja Zmarłych o długości niegdyś 5 km. Całość robi ogromne wrażenie i choć podczas pobytu w Meksyku widzieliśmy inne, ciekawsze ruiny  na Monte Alban i w Palenque to absolutnie Teotihuacan warto uwzględnić w planie zwiedzania.

Kilka informacji:

  • kompleks otwarty jest już od 9 rano i warto jest przyjechać na miejsce możliwie jak najwcześniej rano –  poranny chłód uprzyjemnia wspinaczkę na piramidy i unikamy tłumów,
  • polecamy wejście nr 3 skąd jest najbliżej do najlepszego punkt widokowego czyli Piramidy Księżyca,
  • bilety wstępu kosztowały 70 peso + 45 peso parking,
  • aby wszystko bez pośpiechu obejrzeć trzeba sobie zarezerwować co najmniej 3 h,
  • koniecznie zabierzcie coś do picia i kosmetyki z filtrem słonecznym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.