Transylwania – śladami Draculi

Transylwania kojarzy się głównie z legendarną postacią hrabiego Draculi – krwiożerczego bohatera XIX w. powieści Brama Stokera. Historia ta została skwapliwie wykorzystana przez Rumunów aby wabić turystów do miejsc związanych z pierwowzorem słynnego wampira. Transylwania czy też Siedmiogród (obie nazwy można używać zamiennie) to jednak nie tylko Dracula. Jest to centrum geograficzne i kulturalne Rumuni mające do zaoferowania turystom piękne miasta, wioski, zamki, wysokie góry czy też ośrodki narciarskie. Na równi z historią Draculi przyciągają przyjezdnych wspaniałe średniowieczne miasta Braszów czy Sighisoara.

Bran


Na początek kilka słów o prawdziwym Draculi o którego życiu mówi wiele dostępnych źródeł historycznych. Nazywał się Wład Palownik (Vlad Tepes) urodzony w 1431 r. prawdopodobnie w Sighisoarze jako syn hospodara wołoskiego Włada Diabła (Vlad Dracul). Postać Draculi jest połączeniem tych dwóch osób – od ojca pochodzi imię, od syna osobowość. Wład Palownik znany był ze swego okrucieństwa – swoją władzę jako hospodar Wołoszczyzny rozpoczął od wbicia na pal 20 tys. osób. Wład stosował też inne mniej lub bardziej wyrafinowane środki terroru – obdzieranie ze skóry, gotowanie, palenie, grzebanie żywcem, wyrywanie paznokci, oślepiania, duszenie, wbijanie na hak, ścinanie czy wieszanie. Najbardziej lubił jednak nabijać na pal – stąd nadano mu przydomek Palownik. Dzięki swoim poczynaniom zaprowadził idealny „porządek” w swoim państwie –  każde najdrobniejsze przestępstwo kończyło się wbiciem na pal. Krwawe rządy Włada przysporzyły mu wielu wrogów. Został obalony przez Turków i uwięziony przez króla Węgier. W 1476 r. w wyniku zmiany politycznej wrócił na tron. Nie trwało to długo – w tym samym roku został zamordowany skrytobójczo przez swoich popleczników. Historycy oceniają postać Włada niejednoznacznie doceniając jego nieprzeciętny talent polityczny i militarny. Choć w sposób niezwykle  okrutny to jednak próbował bronić niezależności Wołoszczyzny od Turków i reformować państwo.

Podczas swojego pobytu w Transylwanii mieliśmy przyjemność zobaczyć trzy miejsca związane z Władem Palownikiem – Sighisoare, Bran i Poienari.

Sighisoara to niewielkie lecz niezwykłe miasto z przepięknym Wzgórzem Zamkowym którego zabudowa została wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Na Wzgórzu Zamkowym znajdują się wszystkie najciekawsze zabytki miasta – otoczona murami Starówka zwana Perłą Transylwanii lub rumuńskim Carcassone, przepiękne kamieniczki, baszty, wieże. W Sighisoarze odbywa się co roku znany w całej Europie średniowieczny festiwal.

Co warto zobaczyć w Sighisoarze ?

Wieża Zegarowa – najbardziej charakterystyczny i widoczny obiekt w mieście będący symbolem miasta. Wysoka na 64 m. Wzniesiona w XIV w. broniła dostępu do miasta i pełniła rolę Ratusza.

Sighisoara
SighisoaraPołożone 425 m n.p.m. Wzgórze Zamkowe na którym znajdują się wszystkie zabytki Sighisoary – Starówka, Rynek, kościoły, stare kamieniczki, wieże i baszty.

Sighisoara
Sighisoara
SighisoaraCasa Dracul – jeden z najstarszych budynków w mieście w którym rzekomo urodził się w 1431 r. i przez pięć pierwszych lat swojego życia mieszkał Wład Palownik.

Sighisoara
SighisoaraProwadzące na wzgórze 176 stopniowe, zadaszone Schody Szkolne. Na ich szczycie znajduje się stara szkołą z 1619 roku.

Sighisoara
SighisoaraKościół Na Wzgórzu – niepozorny lecz najcenniejszy zabytek Sighisoary z zabytkowymi tabernakulum, ołtarzem, chcielnicą  i amboną. Obok kościoła znajduje się klimatyczny ewangelicki cmentarz.

Sighisoara
SighisoaraKolejne miejsce związane z Draculą leży niedaleko Braszowa w niewielkiej miejscowość Bran. Miejsce to przyciąga turystów z całego świata  malowniczym, średniowiecznym zamkiem warownym będącym rodową siedzibą Włada Palownika.

BranPoienari – znajdująca się przy Drodze Transfogaraskiej twierdza której budowę przypisuje się Władowi Palownikowi. W tym miejscu Wład był oblegany przez wojska tureckie dowodzone przez swojego brata Radu. Żona Palownika zdając sobie sprawę z beznadziejnej sytuacji rzuciła się ze skał do rzeki. Władowi udało się uciec sekretnymi tunelami w góry. Do zamku z drogi prowadzi 1480 stopni przez posępny las nadając temu miejscu faktycznie klimat jak z powieści Brama Stokera.

Transfogary

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.