Wenecja na weekend

Wenecja to jedno z najbardziej znanych miast świata kojarzące się z karnawałem, sztuką i architekturą, gondolierami. Mekka zakochanych par spragnionych romantycznych uniesień.  Miasto które wydaje się być wielką scenografią do wysokobudżetowego filmu – jest tak piękne i nierealne. Niestety  to co stanowi o jej oryginalności i wzbudza zachwyt u turystów jednocześnie jest uciążliwe dla jej stałych mieszkańców, którzy twierdzą , że do życia w Wenecji trzeba mieć swego rodzaju powołanie – wilgoć, stęchlizna, wiatry, poczucie odosobnienia i klaustrofobii, wysokie koszty utrzymanie to tylko niektóre z wad.

Wenecja

Na szczęście nie zauważyliśmy żadnych z tych mankamentów podczas naszego wyjazdu. Mogliśmy się tylko zachwycać pomysłowością architektów i nagromadzeniem cudów dzieł sztuki i architektury na tak małej powierzchni. Zamieszczone poniżej zdjęcia do tylko mały procent tego co przywieźliśmy ponieważ chyba każda uliczka, budynek, most  wart jest uwieczniania na fotografii. Na równi podobały nam się zarówno okazałe budowle bogato zdobione malowidłami jak i zniszczone kamienice ukryte w małych uliczkach z drzwiami wychodzącymi wprost do wody.

Co warto zobaczyć/zrobić w Wenecji w jeden dzień?

Plac św. Marka (Piazza San Marco) – chyba najbardziej rozpoznawalny plac na świecie. Serce, symbol i najbardziej oblegane miejsce w całej Wenecji. Na placu znajdują się prawdziwe skarby architektury –  Pałac Dożów (Palazzo Ducale), Bazylika św. Marka (Basilica di San Marco), Dzwonnica (Campanile di San Marco).

Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
WenecjaMost Westchnień (Ponte del Sospiri) – most łączący Pałac Dożów z więzieniem.

WenecjaMost Rialto (Ponte di Rialto) – najstarszy most w Wenecji i symbol miasta. Samo Rialto to najstarsza część Wenecji – handlowe i finansowe centrum miasta. Znajduje się tu rynek miasta i największy targ.

Wenecja
Wenecja
WenecjaRejs jedynym środkiem komunikacji w Wenecji czyli tramwajem wodnym (varporetto) po Canale Grande – głównej arterii komunikacyjnej miasta. Taki rejs to szybki i skuteczny pomysł na zwiedzanie miasta – zobaczymy wspaniałe pałace, kościoły i najpiękniejsze domy w Wenecji.

Wenecja
Wenecja
Wenecja
WenecjaPolecamy po trudach zwiedzania miasta odpoczynek i spacer na promenadzie Zattere od Stacji Morskiej do Komory Celnej (Punta della Dogan). Spacerując mamy wspaniałe widoki na wyspę La Giudecca z pięknym kościołem Redentore.

Wenecja
Wenecja
WenecjaKościoły – jak choćby Santa Maria della Salute, Santi Giovanni e Paolo i wiele innych…

Wenecja
Wenecja
Wenecja
WenecjaKoniecznie należy pospacerować, nawet bez celu, wśród niezliczonych kanałów Wenecji.

Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
WenecjaMając więcej czasu (nie tak jak my 24 h) polecamy wybrać się choćby na godziną wycieczkę po największych wyspach niedaleko Wenecji – Murano i Burano. Dostaniemy się tam w kilkanaście minut tramwajem wodnym. Nam udało się tylko przepłynąć wzdłuż ich brzegów.

Wenecja
Wenecja
WenecjaZAKWATEROWANIE i TRANSPORT

Zmotoryzowanym polecamy campingi od strony Punta Sabbioni. My przebywaliśmy na przyjemnym i duży campingu Marina di Venezia w samej Punta Sabbioni. Z campingu mieliśmy 15 minut spacerem do nabrzeża z którego odpływały varporetto do Wenecji. Takie rozwiązanie spowodowało, że koszt zwiedzania Wenecji ograniczył się jedynie do kupna biletów 24-godzinnych na wszystkie tramwaje wodne pływające po lagunie.

link do strony www z komunikacją Wenecji

A tak nasza córka bawiła się na plaży przy campingu.

Wenecja
Wenecja

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.