Windy w Lizbonie

Jedną z największych atrakcji Lizbony i obowiązkowym elementem większości pocztówek i zdjęć są malownicze windy łączące położone na różnych poziomach dzielnice miasta. Windy to określenie raczej mocno mylące, bo w rzeczywistości są to malutkie, drewniane w środku, żółte wagoniki przypominające nasze tramwaje. Jest tylko jeden, za to najbardziej spektakularny wyjątek – Elevador de Santa Justa. Jest to winda w dosłownym tego słowa znaczeniu – jedyna poruszającą się w pionie. W ciągu roku niepozorne wagoniki wąskimi uliczkami przewożą tysiące turystów, dla których windy stały się oryginalnym sposobem na zwiedzanie miasta i chociaż sama podróż trwa zaledwie kilka minut to stanowi ekscytujące i niezapomniane przeżycie.

Elevador da Bica

Oprócz wspomnianej już Elevador de Santa Justa w Lizbonie kursują jeszcze trzy windy: Elevador da Gloria, Elevador da Bica i Elevador da Lavra. Praktycznie ze wszystkich górnych przystanków mamy już dosłownie dwa kroki do wielu punktów widokowych z których rozpościera się malownicza panorama miasta.

Elevador de Santa Justa znajduje się w dzielnicy Baixa i stanowi połączenie z leżącą wyżej dzielnicą Bairro Alto. Popularność robi swoje i aby znaleźć się we wnętrzu jednej z dwóch starych, drewnianych kabin trzeba odstać trochę w sporej kolejce. Po wyjściu z windy spiralnymi schodami w górę dotrzemy do punktu widokowego z którego rozpościera się wspaniały widok o którym więcej przeczytać możecie w poprzednim wpisie.

Niestety mieliśmy pecha – w czasie naszego pobytu winda Św. Justyny była poddana renowacji i rusztowania szczelnie zakryły imponującą i kunsztowną wieże zaprojektowaną przez Raula Mesniera de Ponsard – ucznia samego Gustave Eiffela (tego od słynnej wieży Eiffla). Zdjęcia nie oddają w żaden sposób jej urody.

Elevador de Santa JustaDrugą najbardziej atrakcyjną windą w Lizbonie jest Elevador da Bica, której górny przystanek znajduję się w sercu rozrywkowej dzielnicy Bairro Alto. To miejsce z największą ilością lokali w stolicy i warto przespacerować się tą częścią miasta wieczorem, kiedy zaczyna tętnić życiem. Niedaleko górnego przystanku znajduje się taras widokowy Miradouro de Santa Catarina, z którego podziwiać można piękne zachody słońca nad Tagiem. Elevador da Bica z Bairro Alto zabierze nas do niżej położonej części miasta zwanej Ribeira.

Elevador da Bica
Elevador da Bica
Elevador da Bica
Elevador da BicaElevador da Gloria kursuje na trasie plac Praça dos Restauradores – Miradouro de Sao Pedro de Alcantara gdzie wysiądziemy kilka kroków od jednego z najlepszych punktów widokowych Lizbony, z którego rozciąga się widok na zamek Św. Jerzego i najstarszą dzielnicę Lizbony – Alfamę.

Elevador da Gloria
Elevador da GloriaElevador da Lavra to najmniej znana, najmniej popularna, ale najstarsza winda miejska w Lizbonie. Łączy ona Largo da Anunciada z Rua Câmara Pestana. Obok znajduje się niewielki park z ciekawym widokiem na położoną naprzeciw dzielnicę Bairro Alto. Od przejazdu właśnie tą windą rozpoczęliśmy naszą przygodę z windami Lizbony.

Elevador da Lavra
Elevador da Lavra
Elevador da LavraPrzejazd w obie strony Elevador de Santa Justa wraz z wejściem na taras widokowy to koszt 5 EUR, koszt w przypadku innych wind to 3,6 EUR – nie ma możliwości zakupu biletów w jedną stronę. Najlepszą opcją jest posiadanie biletu 24h na całą lizbońską komunikację miejską (metro, tramwaje, autobusy, windy) w cenie 6 EUR – posiadając taki bilet możemy jeździć windami bez ograniczeń. Wstęp na taras widokowy Elevador de Santa Justa to koszt 1 EUR. Podczas naszego pobytu nie kontrolowano wejścia na taras, więc weszliśmy za darmo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.