Wśród najciekawszych i najpiękniejszych miast w Hiszpanii wymienia się Grenadę, gdzie znajduje się mnóstwo zabytków. Turyści często przyjeżdżają do tego miasta jedynie na moment, nieświadomi tego, jak wiele cudownych rzeczy można tutaj zobaczyć. Warto jednak przeznaczyć na taką wizytę trochę więcej czasu, aby w pełni cieszyć się urokami tej niesamowitej miejscowości. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat tamtejszych atrakcji turystycznych.

Podstawowa wiedza historyczna o hiszpańskiej Grenadzie
Grenadę założyli Arabowie najeżdżający na Półwysep Iberyjski, a doszło do tego na początku VIII wieku. W czasach średniowiecznych miasto mogło poszczycić się wyjątkową tolerancją i wielokulturowością, gdyż przybywali rzemieślnicy oraz artyści z całego świata. Rządy Arabów w tej miejscowości zakończyły się u schyłku XV wieku, po ślubie Ferdynanda II Aragońskiego z Izabelą Kastylijską, który odbył się w 1469 roku. Trzynaście lat później rozpoczęła się inwazja na emirat Grenady. Przez wiele miesięcy miasto było oblężone, a w 1492 roku chrześcijanie ostatecznie przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę.
Następnie Izabela i Ferdynand zostali Królami Katolickimi i zaczęto wielką przebudowę miasta, jaką kontynuowano także po śmierci tej pary. Stworzono tutaj nowe klasztory, kościoły czy obiekty użyteczności publicznej, a poza tym, powstała cudowna renesansowa katedra oraz Kaplica Królewska, gdzie znalazły się szczątki wspomnianych monarchów. Łatwo poznać budynki, które wzniesiono na ich polecenie, gdzie znajduje się na nich ich herb, a także symbole w postaci związanych strzał i jarzma. Rozwój Grenady miał miejsce również w epoce baroku, o czym świadczą wyjątkowe pomieszczenia w klasztorze Kartuzów.
W jaki sposób najlepiej zwiedzać hiszpańską Grenadę?
Każdy, kto udaje się na urlop do Grenady, powinien wiedzieć, że najistotniejsze obszary turystyczne w tym mieście, jakimi są Alhambra oraz Albaicin, leżą na dwóch wzgórzach, które sąsiadują ze sobą i są oddzielone przez głęboką dolinę, co dla turystów oznacza dużo chodzenia w górę i dół. Trzeci istotny teren, czyli historyczne Stare Miasto, gdzie mieści się katedra oraz kaplica królewska, jest za to bardziej płaski. Do wielu atrakcji można dotrzeć pieszo, jednak podróż autobusem będzie wskazana w przypadku wycieczki do klasztoru kartuzów czy opactwa Sacromonte, gdyż spacer do tych miejsce może zająć sporo czasu.
Atrakcje i zabytki w Grenadzie – co warto zobaczyć?
W Hiszpanii można podziwiać mnóstwo ciekawych miejsc, lecz największą popularnością cieszy się Alhambra będąca rozległym kompleksem pałacowym, który w XIII wieku stanowił siedzibę władców z dynastii Nasrydów. Zachwyceni nią chrześcijańscy zdobywcy postanowili później ją zachować, więc cudowne ornamenty i rzeźbione dekoracje zrobione przez Mauretańczyków znajdują się tam do dzisiaj. Na tym wzgórzu mieszczą się trzy niezwykle istotne zabytki, a konkretnie: Pałac Nasrydów słynący z wyjątkowego Dziedzińca Lwów i wspaniałych zdobień, ruiny twierdzy Alcazaba oraz pałac letni Generalife. Wizyty w tych budynkach wiążą się jednak z koniecznością zakupu biletów, o co warto zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż zwiedzanie odbywa się o konkretnych godzinach razem z wycieczką, a do tego, są ograniczenia co do liczby miejsc. Na pobyt w tym miejscu zwykle należy poświęcić 3-4 godziny, a dotarcie możliwe jest pieszo bądź za pomocą komunikacji miejskiej.
Same tereny Alhambry są dostępne dla wszystkich, bez konieczności kupna biletu, a spokojnie można tutaj zwiedzać także pałac zawierający okrągły dziedziniec, który wzniósł cesarz Karol V. Za darmo można tu wejść również do Muzeum Alhambry i Muzeum Sztuk Pięknych, pamiętając o tym, że są one otwarte od wtorku do niedzieli.
Czym charakteryzuje się najstarsza dzielnica arabska w Grenadzie?
Będąc w Grenadzie, warto z pewnością udać się na dzielnicę o nazwie Albaicin, która jest usytuowana na wzgórzu naprzeciwko Alhambry. Należy wspomnieć, że wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kiedyś pełniła ona funkcję samodzielnego, prężnie działającego miasta mnóstwem meczetów, willi z ogrodami i arystokratycznych pałaców. Po rekonkwiście doszło do likwidacji znacznej części arabskiego dziedzictwa oraz zastąpienia ich chrześcijańskimi świątyniami i klasztorami, lecz zachowano średniowieczny układ dzielnicy, a także niektóre mauretańskie zabytki uruchamiające wyobraźnię odnośnie do wyglądu tej miejscowości w dawnych czasach.
Miejsce, z którego można podziwiać piękne widoki
Będąc w Hiszpanii, a konkretnie w Grenadzie warto wybrać się na popularny taras widokowy, z którego widać Alhambrę w całej swojej okazałości. Trzeba jednak liczyć się z tłumami turystów w tym miejscu, szczególnie pilnując tutaj swoich cennych rzeczy. W pobliżu mieści się meczet z 2003 roku, gdzie również można znaleźć widok na to niesamowite wzgórze.
Ruiny arabskich łaźni w hiszpańskiej Grenadzie
Przebywając we wspomnianej już dzielnicy Albaicin, trzeba zobaczyć El Buanelo, czyli łaźnie publiczne z XI wieku, które pochodzą z czasów dynastii Zirydów. Kiedyś ich przybytki mieściły się wszędzie, jednak po rekonkwiście stopniowo zaczęło dochodzić do ich likwidacji. Wstęp do nich jest możliwy za okazaniem biletu, a wchodzi się przez prywatny dom, jaki postawiono w czasach chrześcijańskich.
Łaźnie mieszczą się przy ulicy Carrera del Darro, która ciągnie się wzdłuż rzeki, w punkcie przebiegu dawnych murów obronnych. Podczas spaceru w tym miejscu warto skupić się na fasadzie pałacu Casa de Castril ze znajdującym się w nim muzeum archeologicznym. Zrobiono ją w stylu plateresco, zwanym złotniczym, a obiekt był mieszkaniem rodziny Hernando de Zafry – sekretarza Królów Katolickich.
Odnowiony pałac arabskich władców Grenady
Do czasów rządów arabskich władców nawiązuje także Palacio Dar al-Horra, gdzie przed panowaniem chrześcijan przebywała matka Boabdila będącego ostatnim emirem. Mimo że brakuje tu już jakichkolwiek zdobień czy mebli, warto zwiedzić jego dziedziniec, wyobrażając sobie przy tym jego najlepszy okres, a dodatkową korzyścią z wizyty tutaj są niepowtarzalne widoki na najbliższą okolicę.
Co jest niezwykłego w bramach i murach obronnych z czasów arabskich?
W dzielnicy Albaicin cały czas znajdują się długie odcinki arabskich murów obronnych z XI i XIV wieku, a także bramy z XI wieku, prowadzące na obszar twierdzy o formie ufortyfikowanego miasta, którą zwie się starą Alcazabą. Szczególny podziw może budzić Brama Wag, gdzie kiedyś warzono towary, jakie kupcy tutaj sprowadzali. Mimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru, fani architektury powinni ją zobaczyć, gdyż należy do pierwszych przykładów użycia w Hiszpanii nietypowego łuku, jaki kształtem przypomina podkowę. Aktualnie można go zaobserwować w wielu budowlach arabskich w Al-Andalus.
Podróżnicy chętnie przyjeżdżają także obejrzeć Bramę Elwiry będąca głównym punktem wjazdowym. Stworzono ją w XI wieku, lecz aktualny, okazały wygląd zyskała dopiero w XIV stuleciu. Wszyscy, którym podobają się fortyfikacje, powinni zdecydować się na podróż szlakiem bram miejskich i murów dzielnicy Albaicin.
Wyjątkowy obiekt z epoki renesansu w hiszpańskiej Grenadzie
Usytuowana w centrum miasta katedra, która zajęła miejsce wyburzonego głównego meczetu, miała być symbolem zwycięstwa chrześcijan nad muzułmanami. Zaczęto ją budować w stylu gotyckim, lecz wcześniejsze plany zmieniły się na skutek wizyty cesarza Karola V w 1526 roku, który postanowił przekształcić ją w królewskie mauzoleum. Za stworzenie pięcionawowej świątyni odpowiadał niesamowicie zdolny przedstawiciel hiszpańskiego renesansu – Diego de Siloe. Jej centralnym punktem jest prezbiterium wyposażone w rotundę utrzymaną w klimacie włoskiego odrodzenia, która miała służyć jako królewski panteon.

Co można znaleźć w okolicach katedry?
Po obejściu katedry od strony południowo-wschodniej, można napotkać na skromny plac, gdzie ukryte są dwa skromne zabytki hiszpańskiej Grenady – Kaplica Królewska i dawny gotycki gmach giełdy. Pierwszą ze wspomnianych budowli stworzono z inicjatywy Królów Katolickich, którzy pragnęli być pochowani w tym mieście. Początkowo plan był taki, aby pełniła ona rolę mauzoleum wszystkich późniejszych hiszpańskich władców, lecz finalnie spoczywają tu jedynie dwie monarsze pary.
Po bilety do kaplicy należy udać się do sąsiedniego obiektu, gdzie dawniej znajdowała się miejscowa giełda jedwabiu i bank. Cechą charakterystyczną tej budowli jest wspaniale udekorowana fasada w stylu złotniczym, czyli odmianie późnego gotyku inspirowaną sztuką iberyjskich Maurów. Warto skupić się tutaj na herbie Grenady mieszczącym się przy łukach w dolnej części fasady, a na piętrze można zaobserwować niesamowite płomieniste balkony z herbem Katolickich Królów. Nawet w przypadku braku chęci płatnego wejścia do kaplicy, dobrym pomysłem może być wizyta w budynku giełdy, gdzie znajduje się zabytkowy drewniany strop, kopia obrazu prezentującego poddanie Grenady czy inne malowidła.
Wyjątkowy barokowy pałac w Grenadzie
Naprzeciwko Kaplicy Królewskiej można ujrzeć niezwykły pałac z epoki baroku, który nazywa się Palacio de la Madraza, a postawiono go w miejscu wcześniejszej muzułmańskiej szkoły koranicznej. Po zdobyciu miasta przez wojska katolickie doszło do przekształcenia obiektu w ratusz, a w XVIII wieku nastąpiła jego zupełna przebudowa. Obecnie swoją siedzibę ma tu Uniwersytet w Grenadzie.
Z dawnych czasów uchowało się w tym miejscu oratorium zawierające piękne sklepienie i niszę modlitewną, a także dziedziniec z fontanną. Zdobienia nie są co prawda oryginalne, lecz w trakcie ich odnawiania odnoszono się do arabskiego dziedzictwa. Drugie pomieszczenie sprzed przebudowy mieści się na piętrze, a mowa o XVI-wiecznej sali Salon Caballeros Veinticuatro, gdzie szczególnie godny podziwu jest drewniany sufit w stylu Mudejar.
Dom zajezdny z czasów arabskich
W pobliżu wspomnianego już Palacio de la Madraza można podziwiać jedyny nadal utrzymany w Hiszpanii dom zajezdny dla karawan z czasów arabskich o nazwie Corral del Carbon. Do jego wzniesienia doszło w XIV wieku, a początkowo był miejscem noclegowym dla odwiedzających to miasto kupców i ich zwierząt. Obecnie wciąż mieści się tutaj ozdobna brama wejściowa, a w środku otwarty dziedziniec z fontanną, wokół którego usytuowane są pomieszczenia służące kiedyś jako magazyny czy stajnie. W czasach chrześcijańskich kompleksu używano na różne sposoby, a pełniły m.in. funkcję otwartego teatru. Choć budowla jest w coraz gorszym stanie, powinni ją zobaczyć wszyscy, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o dawnych mieszkańcach.
Znane klasztory w Grenadzie
Godny odwiedzenia jest z pewnością słynny Klasztor Św. Hieronima, którego główny kościół przekształcono w budzące podziw mauzoleum Wielkiego Kapitana należącego do najzdolniejszych hiszpańskich dowódców wojskowych. Warto dodać, że znajduje się tutaj także jeden z najcudowniejszych ołtarzy w południowej części kraju, jaki uważa się za prawdziwe arcydzieło andaluzyjskiej rzeźby. W tym miejscu można zobaczyć również ogromny krużganek z dziedzińcem, który pokrywają drzewa pomarańczowe, a ponadto, dobrze zajrzeć do różnych pomieszczeń klasztornych.
Wizyta tutaj może być niepełna, jeśli zapomni się zajrzeć do monumentalnej tylnej części kościoła, którą widać od ulicy Calle Gran Capitan. Górną część kapsydy ozdobiono herbem Wielkiego Kapitana, a na szczycie budowli można zobaczyć kartusz w rękach dwóch kobiet, z napisem wychwalającym hiszpańskiego generała – Gonzalo Fernandeza de Cordobę.
Dość tajemniczym zabytkiem jest Klasztor Kartuzów, który należy do najbardziej wyjątkowych dzieł andaluzyjskiego baroku. Będąc w jego wnętrzu, w pierwszej kolejności w oko wpada cudownie ozdobiona zakrystia zawierająca komody zrobione ze srebra, kości słoniowej, marmuru, mahoniu czy drewna hebanowego. Warto także zwrócić uwagę na obszar nazywany Sancta Santorum, czyli kaplica, gdzie przechowuje się relikwie czy chleb eucharystyczny.
Wyjątkowa dzielnica hiszpańskiej Grenady
Spędzając urlop w Grenadzie, należy pamiętać o wizycie w niezwykłej dzielnicy o nazwie Sacromonte, którą od XVIII wieku zamieszkują andaluzyjscy Romowie. Na ulicach można tu podziwiać osoby tańczące zambrę, czyli lokalną odmianę flamenco, a bardzo charakterystyczne są domy z białymi fasadami, jakie częściowo zostały wydrążone w skałach. W ciągu dnia panuje tu spokój, co umożliwia przyjemny spacer uliczkami i wizytę w muzeum Museo Cuevas Sacromonte, gdzie znajduje się dziesięć jaskiń mieszkalnych, a godne zobaczenia jest usytuowane powyżej Opactwo Sacromonte. Podczas wieczornych pokazów tanecznych to miejsce zaczyna tętnić życiem, więc warto pojawić się tu również o tej porze.
Inne atrakcje turystyczne w tym mieście
W przypadku pieszego spaceru do Klasztoru Kartuzów, po drodze można zobaczyć zabytkowy szpital, który aktualnie jest główną siedzibą miejscowego uniwersytetu. Początkowo miał on być wyłącznie miejscem opieki nad ofiarami wojennymi, lecz po dziesięciu latach od jego założenia postanowiono zajmować się tutaj wszystkimi chorymi w Grenadzie. Zaczęto go budować w stylu późno gotyckim, lecz zakończono to robić w klimacie renesansowym, o co zabiegał cesarz Karol V. Wśród dekoracji trzeba wyróżnić niezwykły portal, który pochodzi z XVII wieku.
Kolejnym historycznym miejscem w Grenadzie jest targowisko Alcaiceria, które wyglądem przypomina średniowieczny bazar mieszczący się tu w czasach rządów Arabów. Oryginalna konstrukcja uległa całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru w XIX wieku, a jej odbudowana forma robi dużo mniejsze wrażenie, lecz i tak dobrze zdecydować się na spacer wąskimi uliczkami, aby choć odrobinę poczuć nastrój, jaki dawniej panował w tym miejscu.
Będąc w pobliżu Alhambry warto odwiedzić dwa place – Plaza Neva i Plaza Santa Ana. Przy tym drugim usytuowany jest XVI-wieczny Pałac Kancelarii Królewskiej, który należy do najwspanialszych obiektów renesansowej Grenady. Wybudowano go jako siedzibę wydzielonego sądu królewskiego, jaki sprawował jurysdykcję nad całą południową częścią Hiszpanii. Za jego cechę charakterystyczną uznaje się nietypową fasadę z końcówki XVI wieku, a oglądając ten budynek, warto również skupić się na ozdobnym centralnym oknie na pierwszym piętrze. Znajduje się tam herb Hiszpanii, a dookoła niego widać personifikacje dwóch cnót kardynalnych – męstwa i sprawiedliwości. Podziw może budzić także klasycystyczny wewnętrzny dziedziniec ze znajdująca się pośrodku fontanną – powstał on w 1540 roku, a za jego twórcę uważa się Diego de Siloe. Świetnym pomysłem będzie odwiedzenie także południowo-wschodniej części placu z fontanną byka oraz kościołem św. Anny, który zajął miejsce meczetu. Dobrze zwrócić tutaj uwagę na dzwonnicę, w jaką przekształcono wcześniejszy minaret.
Z czego jeszcze słynie Grenada?
Grenada jest doskonałym miejscem dla fanów kultury i poznawania nowych smaków. Odwiedzając tutejsze bary, można skonsumować pyszne tapas, które przyrządza się zarówno na zimno, jak i na ciepło. Wiele lokali rozdaje go za darmo po zamówieniu piwa lub wina, lecz warto wcześniej zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych miejsc, aby wybrać to, które serwuje najsmaczniejsze przekąski.
Część barów w Grenadzie określa się jako tablao, co oznacza, że mają w nich miejsce ekscytujące pokazy wspomnianej już zambry. Najpopularniejsze tego typu miejscówki można znaleźć w dzielnicy Sacromonte, lecz są one tam dwa razy droższe niż w pobliżu centrum.
Warto wspomnieć, że w kuchni tego miasta można zauważyć nawiązania do bogatych historii całego regionu. Decydując się na wizytę w tutejszych restauracjach, trzeba przygotować się na wyjątkowe doznania smakowe będące połączeniem kuchni mauretańskiej, żydowskiej i kastylijskiej. Nawet wspomniane wyżej tapas tutejsi kucharze mogą przyrządzić w stylu orientalnym.
Ciekawą formą rozrywki i relaksu może być wizyta w łaźni tureckiej, zwanej hammam, gdzie można na chwilę odpocząć od intensywnego zwiedzania. Wśród najbardziej znanych kompleksów tego typu wymienia się Hammam Al Andalus.
Zaplanuj sobie wyjątkowy pobyt w Grenadzie!
Atrakcji turystycznych w hiszpańskiej Grenadzie jest mnóstwo, więc spędzenie nawet długiego urlopu w tym miejscu może być doskonałym pomysłem. Wyjazd do tego miasta powinien być prawdziwą gratką dla fanów historii zafascynowanych czasami średniowiecznej Hiszpanii. Długie spacery po tej wyjątkowej miejscowości z pewnością pozwolą choć na moment zapomnieć o codziennych zmartwieniach. Ciekawym pomysłem będzie także zobaczenie pokazów tutejszej odmiany flamenco czy skosztowanie pysznych przekąsek. Każdy więc znajdzie tu coś, co całkowicie spełni jego oczekiwania związane z wakacyjnym wyjazdem.